Սեյսմոլոգները Թուրքիայում նոր ցնցումներ են կանխատեսում
Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի երկրաշարժերի կանխատեսման տեսության և մաթեմատիկական երկրաֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրեն Պետր Շեբալինը նոր ցնցումներ է կանխատեսել Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո։
«Անպայման կլինեն ավելի շատ կրկնություններ, թույլ ցնցումներ, գուցե մարդիկ նույնիսկ չզգան դրանք: «Ինչ վերաբերում է ավելի ուժեղ ցնցումների, ապա ոչ ոք չի կարող հստակ ասել»,- հինգշաբթի՝ ապրիլի 24-ին, aif.ru-ի հետ զրույցում ասել է փորձագետը:
Նույն օրը թուրք սեյսմոլոգ Ահմեթ Էրջանը հայտարարել է, որ Ստամբուլում տեղի ունեցած երկրաշարժը, ըստ նրա, ավելի մեծ երկրաշարժերի կանխատեսումն էր: Թուրքիայում, հավանաբար, 7-7,2 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ տեղի կունենա 2045-2075 թվականներին Թրակիայի տարածաշրջանում, և սպասվող ցնցումները կլինեն 22 անգամ ավելի ուժգին, գրում է RT-ն:
1999 թվականից հետո կառուցված տներում ապրող քաղաքացիներին սեյսմոլոգը վստահեցրել է, որ այդ տարի ընդունվել են տների կառուցման ավելի խիստ չափանիշներ, գրում է Regnum գործակալությունը։