Գրենլանդիայի վարչապետը հայտարարել է, որ կղզին պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության
Գրենլանդիայի նոր վարչապետ Յենս-Ֆրեդերիք Նիլսենը հայտարարել է, որ կղզին պատրաստ է գործընկերության և հարաբերությունների զարգացման Միացյալ Նահանգների հետ, բայց ցանկանում է հարգանք։
«Մենք պատրաստ ենք ամուր գործընկերության և հետագա զարգացման։ Բայց մենք ուզում ենք հարգանք»,- ասել է Նիլսենը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Գրենլանդիան պատրաստ է ամրապնդելու համագործակցությունը Միացյալ Նահանգների հետ։ Նրա խոսքերը մեջբերում է դանիական TV2 հեռուստաալիքը։
Դանիա կատարած այցի ընթացքում Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիքսենի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Նիլսենը կրկին հայտարարել էր, որ Գրենլանդիան «երբեք չի լինի սեփականություն», որը որևէ մեկը կարող է գնել։
«Մենք սկսում ենք արդիականացնել Գրենլանդիայի հարաբերությունները Դանիայի հետ»,- ասել է Ֆրեդերիքսենը՝ հավելելով, որ ինքը «սիրով կհանդիպի» ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
Մարտին Թրամփը հայտարարեց, որ Գրենլանդիան «այս կամ այն կերպ» կհայտնվի ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ և խոստացավ կղզու բնակիչներին հարստություն, եթե նրանք միանան Միացյալ Նահանգներին։
Գրենլանդիան դանիական գաղութ էր մինչև 1953 թվականը։ Այն մնում է թագավորության մաս, բայց 2009 թվականին ձեռք բերեց ինքնավարություն՝ ինքնակառավարման և ներքին քաղաքականության մեջ անկախ ընտրություններ կատարելու հնարավորությամբ։