ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան ստորագրել են հանքային ռեսուրսների վերաբերյալ համաձայնագիրը
Կիևը և Վաշինգթոնը համաձայնագիր են ստորագրել համատեղ հանքարդյունաբերության և Ուկրաինայի վերականգնման համար ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման մասին։
Գործարքի ստորագրումը հաստատել են ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը և Ուկրաինայի փոխվարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոն։
«Նախագահ Թրամփի՝ երկարատև խաղաղություն ապահովելու անխոնջ ջանքերի շնորհիվ ուրախ եմ հայտարարել ԱՄՆ-Ուկրաինա պատմական տնտեսական գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման մասին, որը ստեղծում է ԱՄՆ-Ուկրաինա վերակառուցման ներդրումային հիմնադրամ», - ասել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի հետ միասին ստորագրեցի ԱՄՆ-Ուկրաինա վերականգնման ներդրումային հիմնադրամ ստեղծելու համաձայնագիր», - Facebook-ում գրել է Ուկրաինայի փոխվարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոն։
Նրա խոսքով՝ հիմնադրամը համաշխարհային ներդրումներ կներգրավի Ուկրաինա։
Համաձայնագիրը նախատեսում է Ուկրաինայի նկատմամբ լիակատար սեփականության և վերահսկողության պահպանում՝ ուկրաինական պետությունն է որոշում՝ որտեղ և ինչ է շահագործելու, ընդերքը մնում է Ուկրաինայի սեփականությունը։
Բացի այդ, ուրվագծվում է ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև հավասար գործընկերություն, հիմնադրամը ստեղծվում է 50/50 հարաբերակցությամբ, և կողմերից ոչ մեկը գերիշխող ձայն չի ունենա։
«Միացյալ Նահանգները կպահպանի առաջին շահույթի իրավունքը, իսկ ռազմական օգնությունը (նախկինում տրամադրված) կհաշվարկվի որպես հիմնադրամին կատարված ներդրում։