Դանիան կապահովագրի իր նավատորմը
Դանիայի կառավարությունը ներկայացրել է օրինագիծ՝ դանիական առևտրային նավատորմի պետական ​​ապահովագրության մասին: Նավատորմի ապահովագրությունը կգործի պատերազմների դեպքում, որոնք կազդեն ինչպես երրորդ երկրների, այնպես էլ ուղղակիորեն Դանիայի վրա։ Փաստաթուղթը խորհրդարանի քննարկմանը կներկայացվի 2025 թվականի հոկտեմբերին՝ հանրային լսումների ավարտից հետո, հաղորդում է Ritzau-ն։
Դանիայի բիզնեսի նախարար Մորտեն Բյոդսկովն օրինագծի անհրաժեշտությունը բացատրել է Եվրոպայում աճող աշխարհաքաղաքական անկայունությամբ և պատերազմով։ Նա ընդգծել է դանիական առևտրային նավատորմի անխափան գործունեությունն ապահովելու կարևորությունը նույնիսկ ամենածայրահեղ իրավիճակներում։
Օրինագիծը նախատեսում է 6 միլիարդ դանիական կրոն (մոտ 1 միլիարդ դոլար) պետական ​​վարկ Դանիայի ռազմական ապահովագրության ինստիտուտին՝ ռազմական գործողությունների հետ կապված հնարավոր կորուստները փոխհատուցելու համար։ Խաղաղ ժամանակ Ինստիտուտը չի օգտագործի այդ միջոցները։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ Դանիան աշխարհում վեցերորդ տեղն է զբաղեցնում իր ծովային սեկտորով, որի առևտրային նավատորմի արժեքը 2023 թվականի վերջին կազմում էր ավելի քան 135 միլիարդ կրոն (20 միլիարդ դոլար):
Ավելի վաղ Politico-ն գրել էր, որ Դանիան չի կարողանա հակազդել Գրենլանդիայի հնարավոր ռազմական անեքսիային ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինա ռազմական տեխնիկա ուղարկելու պատճառով։
Ավելի վաղ Դանիան չէր բացառել Միացյալ Նահանգների հետ պաշտպանական համաձայնագրի խզման հնարավորությունը։