Մակրոնն ընդունել է Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաային
Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան չորեքշաբթի՝ մայիսի 7-ին, ժամանել է Ելիսեյան պալատ՝ Արևմուտք կատարած իր առաջին այցի շրջանակներում, որտեղ նրան ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Մակրոնը Սիրիայի ժամանակավոր նախագահին ձեռքսեղմումով դիմավորել է Ելիսեյան պալատի բակում։
Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակը հայտարարել է, որ ալ-Շարային հրավիրելը նպատակ ուներ նպաստել անցմանն «ազատ, կայուն, ինքնիշխան Սիրիային, որը հարգում է սիրիական հասարակության բոլոր տարրերին»:
Մակրոնը կխնդրի Սիրիայի նոր կառավարությանը՝ վերջ դնել քաղաքացիական բնակչության շրջանում կրոնական հողի վրա բռնության միջադեպերին և հետաքննել Բաշար ալ-Ասադի ռեժիմի հանցագործությունները։
Սիրիայի անցումային կառավարությունը քննադատության է ենթարկվել երկրի արևմուտքում կրոնական և էթնիկ խմբերի, հիմնականում ալավիների և դրուզների դեմ զանգվածային սպանությունների համար։