Իտալիան Ուկրաինային կփոխանցի դուրս գրված հարյուրավոր զրահափոխադրիչներ
Իտալիան Ուկրաինային կփոխանցի մոտ 400 M113 զրահափոխադրիչ (APC), հաղորդում է իտալական Il Messaggero թերթը։
Ինչպես կիրակի՝ մայիսի 18-ին, պարզաբանել է ուկրաինական ռազմական Defence Express պորտալը, խոսքը VCC-2 Camilino մոդելի մասին է, որը ամերիկյան M113 թրթուրավոր զրահափոխադրիչի M113A1-ի իտալական արդիականացումն է։
Փոխանցումն սպասվում է Ուկրաինային ռազմական օգնության 11-րդ փաթեթի շրջանակներում, որը պատրաստվել է Իտալիայի պաշտպանության նախարարության կողմից՝ պաշտպանության նախարար Գվիդո Կրոսետտոյի գլխավորությամբ։
Defence Express-ի փորձագետները նշել են, որ VCC-2 Camilino-ն ստացել է լրացուցիչ պաշտպանություն կողքերից և բաց աշտարակ։
Իտալիայում մինչև 1200 M113 զրահափոխադրիչ կարող է արդիականացվել VCC-2 Camilino տարբերակով։ Defence Express-ը նշել է, որ մեքենաները որոշ ժամանակ չեն շահագործվել. վերջինները շահագործումից հանվել են չորս տարի առաջ, մինչդեռ դրանցից մոտ 478-ը մնացել են պահեստում։ Այսպիսով, Հռոմը, ամենայն հավանականությամբ, Կիև է ուղարկում այս մոդիֆիկացիայի գրեթե բոլոր զրահափոխադրիչները, որոնք առկա էին պահեստում։
Պորտալի գնահատականներով՝ քիչ հավանական է, որ բոլոր 400 մեքենաները մարտական ​​պատրաստության վիճակում լինեն։ Դրանցից մի քանիսը, հավանաբար, կօգտագործվեն որպես պահեստամասեր, մի քանիսը կպահանջեն խոշոր վերանորոգում։ Ուկրաինայի զինված ուժերը VCC-2 Camilino-ի շահագործման փորձ ունեն։ Այս մեքենաները նաև Ազգային ոստիկանության ծառայության մեջ են 2024 թվականից։