Իրանը կհարստացնի ուրանն անկախ նրանից՝ կկնքվի՞ համաձայնագիր ԱՄՆ-ի հետ, թե՞ ոչ
Իրանը կհարստացնի ուրանն անկախ նրանից՝ կկնքվի՞ համաձայնագիր Միացյալ Նահանգների հետ, թե՞ ոչ, կիրակի օրը հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
«Միացյալ Նահանգները հետաքրքրված է երաշխիքներով, որ Իրանը ձեռք չի բերի միջուկային զենք։ Նման համաձայնագիրը հասանելի է, և մենք պատրաստ ենք լուրջ երկխոսություն սկսել՝ այս արդյունքը մշտապես ապահովող լուծման հասնելու համար։ Սակայն ուրանի հարստացումը Իրանում կշարունակվի՝ անկախ նրանից՝ համաձայնագիր կկնքվի, թե ոչ»,- գրել է Արաղչին սոցիալական ցանցերում։
Նրա պնդումները հնչել են, երբ ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Վիթքոֆն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Վաշինգթոնը «չի թույլատրի Իրանին ուրանի հարստացման նույնիսկ 1% հզորացում»։