ԵՄ-ն կֆինանսավորի «Ազատություն» ռադիոկայանի հեռարձակումը
Եվրոպական Միությունը իր բյուջեից 5,5 միլիոն եվրո է հատկացրել «Ազատություն» ռադիոկայանի հեռարձակումը ԵՄ-ին հարակից տարածաշրջաններում՝ Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում աջակցելու համար։
Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտական ​​ծառայության ղեկավար Կայա Կալլասն արտաքին գործերի նախարարների նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ ֆինանսավորումը կարճաժամկետ է, և հիմա ԵՄ երկրները պետք է համաձայնության գան երկարաժամկետ աջակցության շուրջ։
«ԵՄ-ն հանձնառու է ապահովել, որ «Ազատություն» ռադիոկայանը շարունակի գործել ԵՄ հարևան երկրներում, ինչպես նաև Հյուսիսային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգներում նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել էր հրամանագիր՝ կրճատելու «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը վերահսկող Գլոբալ լրատվամիջոցների գործակալության (USAGM) գործունեությունը։ USAGM-ը հայտարարեց, որ դադարեցնում է մեդիա կորպորացիայի ֆինանսավորումը։ Դրանից հետո ԵՄ-ն սկսեց ուսումնասիրել «Ազատություն» ռադիոկայանին աջակցությունն ստանձնելու հնարավորությունը։