ՄԱԿ-ը Ռուսաստանին մեղադրել է պատերազմական հանցագործությունների համար
Ռուսական զինված ուժերը համակարգված կերպով պատերազմական հանցագործություններ են կատարել՝ Խերսոնում անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով սպանելով խաղաղ բնակիչներին։ Այս եզրակացությանն է հանգել Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի անկախ միջազգային հետաքննչական հանձնաժողովն իր նոր զեկույցում։ Փաստաթղթի համաձայն՝ 2024 թվականի հուլիսից ի վեր ռուսական զորքերն ամեն օր հարձակվում են Ուկրաինայի կողմից վերահսկվող աջ ափի խաղաղ բնակիչների վրա Դնեպրի օկուպացված ձախ ափից։ Այս հարձակումների արդյունքում, մինչև 2025 թվականի մարտը Խերսոնի մարզի Խերսոնի և Բերիսլավի շրջաններում զոհվել է 146 և վիրավորվել 1405 խաղաղ բնակիչ։
300-ից ավելի տեսանյութերի և լուսանկարների, Telegram ալիքներում մոտ 600 գրառումների վերլուծության և հարվածի ենթարկված տարածքներից 91 մարդու հետ զրույցներից հետո ՄԱԿ-ի հանձնաժողովը եզրակացրել է, որ խաղաղ բնակիչների վրա անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները միջազգային մարդասիրական իրավունքը խախտող դիտավորյալ ահաբեկչության ռազմավարություն են։ Օրինակ, անցյալ աշնանը, անօդաչու թռչող սարքերի ֆոնին, Telegram-ում հայտնվեց Խերսոնի բնակիչներին ուղղված կոչ. «Մինչև տերևները թափվեն, դուրս եկեք քաղաքից, ինքնասպան ահաբեկիչներ»։
Խերսոնի հիվանդանոցի ավագ բուժաշխատողի խոսքով, ով խոսել է հանձնաժողովի հետ, ռուս զինվորները հետապնդում և որսում են աշխատանքի գնացող կամ իրենց շներին զբոսանքի հանող քաղաքացիական անձանց: «Նրանք անօդաչու թռչող սարքերից պայթուցիկներ են նետում, կարծես դա տեսախաղ լինի», - նշել է բժիշկը։
Հանձնաժողովի զեկույցի համաձայն՝ քաղաքացիական անձանց, տների և հիմնական ենթակառուցվածքների վրա անօդաչու թռչող սարքերի ինտենսիվ հարձակումները Խերսոնի շրջանի ամբողջ տարածքները դարձրել են անմարդաբնակ և շատ բնակիչներ պարզապես փախել են:
Զեկույցի հեղինակները կարծում են, որ սա վկայում է Ռուսաստանի իշխանությունների կողմից քաղաքացիական անձանց տարածաշրջանից բռնի տեղահանելուն ուղղված համակարգված պետական ​​քաղաքականության մասին: Այսպիսով, այս գործողությունները կարող են նաև դասակարգվել՝ որպես մարդկության դեմ հանցագործություն՝ բնակչության բռնի տեղահանման տեսքով, ընդգծել է ՄԱԿ-ի հանձնաժողովը։