Ստամբուլում մեկնարկել է ՌԴ-Ուկրաինա բանակցությունների 2-րդ փուլը
![]() 999 Երկուշաբթի, 02 հունիսի, 2025 թ., 16:22 Ստամբուլում մեկնարկել է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի պատվիրակությունների հանդիպումը, հաղորդում է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը։ Ուկրաինական կողմը ներկայացնում է պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։ ՌԴ պատվիրակությունը գլխավորում է նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ բանակցությունների ընթացքում կողմերը կքննարկեն հրադադարի վերաբերյալ իրենց հուշագրերի նախագծերը։ Բանակցություններում որպես միջնորդ հանդես է գալիս Թուրքիան։ Թուրքական պատվիրակության կազմում են արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը, Թուրքիայի հետախուզության ղեկավարը և գլխավոր շտաբի պետը, հաղորդում է TASS-ը։ Բացման խոսքում Ֆիդանը հայտնել է, որ Ռուսաստանը և Ուկրաինան բանակցությունների երկրորդ փուլում կքննարկեն հրադադարի պայմանները, ինչպես նաև գերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումը։ Թեմաներից մեկը, ըստ նրա, երկու պետությունների ղեկավարների հնարավոր հանդիպումն է։ |