«Պատերազմը չի ավարտվի մինչև ՆԱՏՕ-ն չհեռանա». Ռյաբկով
«Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը չի ավարտվի մինչև ՆԱՏՕ-ն չհեռանա»,- TASS-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։
Նրա խոսքով՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ընդլայնումը դարձել է Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև անվտանգության հարցերում հիմնարար հակասությունների հիմնական պատճառներից մեկը։ «Առանց մեզ համար այս հիմնարար և ամենասուր խնդիրը լուծելու պարզապես անհնար է լուծել Եվրատլանտյան տարածաշրջանում առկա հակամարտությունը»,- ասել է Ռյաբկովը։
Նա հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ի զորակազմի կրճատումը Արևելյան Եվրոպայում «կօգնի ամբողջ մայրցամաքի անվտանգությանը» և հիշեցրել է, որ Մոսկվան նմանատիպ պահանջներ արդեն ներկայացրել էր 2021 թվականի վերջին՝ Ուկրաինա ներխուժումից մի քանի ամիս առաջ։
«Վաշինգթոնին և Բրյուսելին ուղղված մեր առաջարկները ներառում էին Հյուսիսատլանտյան դաշինքի՝ դեպի արևելք չընդլայնման իրավական, իրավաբանորեն պարտավորեցնող և երկարաժամկետ երաշխիքների հրամայականը, ինչպես նաև Ռուսաստանի սահմանների մոտ հարվածային զենք չտեղակայելու պահանջները»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ դեսպանորդ Քիթ Քելոգը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Ռուսաստանի մտահոգությունները «ՆԱՏՕ-ի դեպի արևելք ընդլայնման» վերաբերյալ «հիմնավորված» է համարում և պատրաստ է քննարկել այս հարցը՝ որպես Ուկրաինայում պատերազմի խաղաղ կարգավորման մաս։
«Ինձ վրա ցանկացած դեպք իր հետքն է թողնում, հատկապես երբ այն վերաբերում է երեխաներին». Վահե Մելքոնյան (տեսանյութ)
2711:42
«Ունենալու ենք ոչ շատ շոգ և բավարար տեղումներով հուլիս». Գագիկ Սուրենյան
«Մինչև հունիսի 27-ը ներառյալ, Հայաստանը գտնվելու է ցիկլոնի ազդեցության գոտում». Գագիկ Սուրենյան (տեսանյութ)
«Սկզբում մեր բնակարանը խուզարկեցին, հետո Ավետիքին ձերբակալեցին»․ Անահիտ Ադամյան (տեսանյութ)
5510:48
Սպասվում է կարճատև անձրև, օդի ջերմաստիճանը կնվազի (լուսանկար)
5908:24
Հայ գերիների բանտարկության 1000-րդ օրվա առթիվ ԱՄՆ-ի Քոնգրեսում ընթանում է մամուլի ասուլիս. ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ (տեսանյութ)