Վաշինգթոնի և Լոնդոնի միջև նոր դիվանագիտական ​​ճգնաժամ է հասունանում. #The_Times
Վաշինգթոնի և Լոնդոնի միջև նոր դիվանագիտական ​​ճգնաժամ է հասունանում: Լոնդոնի The Times պարբերականի փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տան վարչակազմը Մեծ Բրիտանիային «ոչ երկիմաստ» նախազգուշացում է ուղարկել Լոնդոնում Չինաստանի խոշոր դեսպանատուն կառուցելու ծրագրերի վերաբերյալ: Ամերիկյան կողմի կարծիքով՝ այս նախագծի իրականացումը կարող է լուրջ սպառնալիք ներկայացնել ոչ միայն Միացյալ Թագավորության, այլև նրա հիմնական դաշնակիցների՝ առաջին հերթին՝ Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության համար։
Խնդիրը վերաբերում է Լոնդոնում նախկին «Royal Mint»-ի տեղում՝ Թաուերի մոտ գտնվող պատմական տարածքում, Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքի ֆինանսական և հեռահաղորդակցության հիմնական կենտրոնների մոտակայքում, նոր դիվանագիտական ​​համալիր կառուցելու՝ չինական նախաձեռնությանը: Այս վայրը մոտ է այն ենթակառուցվածքներին, որոնք ապահովում են զգայուն ֆինանսական տվյալների փոխանցումը Սիթիի և «Canary Wharf» գործարար շրջանի միջև, ինչպես նաև երեք խոշոր տվյալների կենտրոնների հարևանությամբ է։
Վաշինգթոնի աղբյուրների համաձայն՝ ԿՀՎ փորձագետները և քիբերանվտանգության մասնագետները մտահոգություն են հայտնում Չինաստանի ապագա դեսպանատան հետախուզության և քիբերլրտեսության նպատակներով հնարավոր օգտագործման վերաբերյալ: ԱՄՆ-ի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ընդգծել են, որ ռազմավարական կարևոր օբյեկտների մոտ նման տպավորիչ չափերի դիվանագիտական ​​օբյեկտի տեղադրումը «անընդունելի ռիսկ» է: Սպիտակ տունը կոչ է անում Լոնդոնին վերանայել իր որոշումը: Ավելին, Չինաստանի դեսպանատան տեղակայման հարցը քննարկման առարկա է դարձել Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրային բանակցությունների համատեքստում, որոնք ներկայում գտնվում են ակտիվ փուլում: Ամերիկյան կողմն արդեն հստակեցրել է, որ այս նախագծի հաստատումը կարող է հետևանքներ ունենալ ոչ միայն ապագա առևտրային համաձայնագրերի, այլև պաշտպանության և հետախուզության ոլորտում երկկողմ համագործակցության համար։
ԱՄՆ Քոնգրեսի օրենսդիրները նույնպես կոշտ քննադատությամբ են հանդես եկել: Հանրապետական ​​քոնգրեսական Ջոն Մոլնարն ասել է. «Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցությունն ունի կարևորագույն ենթակառուցվածքներ ներթափանցելու ապացուցված պատմություն: Նման ռիսկն անտեսելը նշանակում է գիտակցաբար վտանգի ենթարկել դաշնակիցների շահերը»։
Սակայն Մեծ Բրիտանիան դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել: Հարցը քննարկվում է Բնակարանաշինության և տարածաշրջանային զարգացման նախարարության կողմից, որտեղից կուղարկվի նախարարական հաստատման պաշտոնական հարցում: Այժմ որոշիչ կլինի Քիմ Սթարմերի գլխավորած նոր լեյբորիստական ​​կառավարության դիրքորոշումը։
Միևնույն ժամանակ, Լոնդոնում քաղաքական ճնշումն աճում է: Ստվերային կաբինետի արտաքին գործերի նախարար Փրիթի Փաթելն արդեն մեղադրել է կառավարությանը «ազգային անվտանգության շահերի նկատմամբ անընդունելի անտեսման» համար։ Հարկ է նշել, որ այս նախագիծը նախկինում արգելափակվել էր նախորդ կառավարության օրոք, ապագա համալիրի տեղակայման հետ կապված հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ հետախուզական տվյալներ ստանալուց հետո։ Սակայն, թեման կրկին բարձրացվել է միջկառավարական մակարդակով՝ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի անձնական նախաձեռնությունների արդյունքում, ինչը նրան նոր քաղաքական իներցիա է հաղորդել։
Միևնույն ժամանակ, Լոնդոնը պատրաստվում է ԱՄՆ-ի և Չինաստանի ներկայացուցիչների միջև երկկողմ առևտրային հարցերի շուրջ բանակցությունների հաջորդ փուլին։ Սակայն, Չինաստանի դեսպանատան հետ կապված պատմությունը սպառնում է լրջորեն բարդացնել դիվանագիտական ​​մթնոլորտը։ Չինական կողմը վճռականորեն մերժում է ապագա դիվանագիտական ​​առաքելությունը լրտեսության նպատակներով օգտագործելու մտադրության մասին մեղադրանքները։
«Հակաչինական տարրերը շարունակում են անհիմն մեղադրանքներ և զրպարտություններ տարածել Չինաստանի դեմ», - հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում Չինաստանի դեսպանատունը։
Այսպիսով, չինական «սուպերդեսպանատան» հնարավոր կառուցումը դարձել է աշխարհաքաղաքական լարվածության կետ, որտեղ վտանգված են ոչ միայն քաղաքաշինության հարցերը, այլև անգլո-ամերիկյան դաշինքի շրջանակներում փոխգործակցության երկարաժամկետ սկզբունքները և Պեկինի հետ նրա հարաբերությունները։