Ղազախստանում արգելվել է դեմքը ծածկող հագուստը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել է դեմքը ծածկող հագուստ կրելու հարցը կարգավորող օրենք: Նման հագուստ կրելն այժմ պաշտոնապես արգելված է, հաղորդում է Tengrinews.kz-ն։
«Հանրային վայրերում դեմքի ճանաչմանը խոչընդոտող հագուստի իրեր կրելն արգելվում է, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա անհրաժեշտ է Ղազախստանի Հանրապետության օրենքների պահանջները պահպանելու, պաշտոնական, աշխատանքային պարտականությունների, բժշկական նպատակներով, քաղաքացիական պաշտպանության, եղանակային պայմաններում, ինչպես նաև սպորտային, մարզական և մշակութային միջոցառումներին անմիջականորեն մասնակցող անձանց համար»,- ասվում է օրենքի տեքստում։
Հունիսի սկզբին Ղազախստանի Սենատը առաջարկեց փոփոխություն, որն արգելում է դեմքի ճանաչմանը խոչընդոտող հագուստի իրեր կրելը հասարակական վայրերում։