«Կիևին Patriot հրթիռների մատակարարումը դադարեցնելու ԱՄՆ որոշումը կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ»․ #WP
Հինգշաբթի, 03 հուլիսի, 2025 թ., 09:46
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունը հասել է շրջադարձային կետի՝ Կիևին Patriot հրթիռների մատակարարումը դադարեցնելու ԱՄՆ որոշման պատճառով: Այս մասին հոդված է հրապարակել The Washington Post-ը։
Հրապարակման համաձայն, չնայած եվրոպական և տեղական սարքավորումներն արդյունավետ են եղել ռուսական Shahed և հեռահար թևավոր հրթիռների ոչնչացման գործում, Patriot-ը բալիստիկ հրթիռներից պաշտպանվելու միակ միջոցն է։
Հեղինակները նշում են, որ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի խոստացած մատակարարումների դադարը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի ռազմական ակտիվության աճի ֆոնին։ Նրանց կարծիքով՝ որոշումը «կարող է ունենալ ավերիչ և անդառնալի հետևանքներ»։
Կիևին անհրաժեշտ էր Միացյալ Նահանգների ուժեղ աջակցությունը՝ հակամարտությունում հաղթելու համար, բայց հիմա «դա հարցականի տակ է», - ասվում է հոդվածում։ Հեղինակների կարծիքով, եթե Ուկրաինան պարտվի, դա կլինի «Ամերիկայի անպատասխանատվության արդյունքը»։
Փենթագոնը դադարեցրել է Ուկրաինային որոշ զենիթային հրթիռների և այլ ճշգրիտ կառավարվող զինամթերքի մատակարարումը՝ ԱՄՆ զենքի պաշարների չափազանց փոքր լինելու մտավախությունների պատճառով, գրել են Politico-ն և NBC-ն։
Ավելի վաղ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ դադարեցումը վերաբերում է միայն որոշ մատակարարումների և չի նշանակում Կիևին տրամադրվող ռազմական օգնության լիակատար դադարեցում։