«Տարածքային ամբողջականության սկզբունքը կիրառելի չէ Ուկրաինայի համար». Լավրով
![]() 914 Երկուշաբթի, 07 հուլիսի, 2025 թ., 14:46 ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հունգարական «Մագյար Նեմզետ» թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը կիրառելի չէ Ուկրաինայի համար։ «Ցանկացած անաչառ դիտորդի համար ակնհայտ է, որ Կիևի ռեժիմը, որը ռուսատյացությունը բարձրացրել է պետական քաղաքականության մակարդակի, չի ներկայացնում Ուկրաինայի ռուսալեզու շրջանների, այդ թվում՝ Ղրիմի, Սևաստոպոլի, Լուգանսկի, Դոնեցկի, Զապորոժիեի և Խերսոնի բնակչությանը։ Ուկրաինայում իրենց ռուս համարող, իրենց ինքնությունը, լեզուն, մշակույթը, կրոնը պահպանել ցանկացող մարդկանց հասկացրել են, որ այդ երկրում նրանք երկրորդ կարգի քաղաքացիներ են, օտարականներ։ Քանի որ Կիևի ռեժիմը չի ներկայացնում այդ շրջանների բնակչությանը, ապա, միջազգային իրավունքի համաձայն, նա չի կարող պնդել, որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը վերաբերում է ուկրաինական պետությանը՝ իր ներկայիս տեսքով»,- նշել է Լավրովը։ |