Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցները կախված են իրենից
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ Քոնգրեսի կողմից Սենատի օրինագծի ընդունման հեռանկարը լիովին կախված կլինի իրենից։
«Դա ամբողջովին կախված է ինձնից։ Նրանք այն կընդունեն ամբողջությամբ իմ հայեցողությամբ»,- ասել է նա Սպիտակ տան կաբինետի նիստում՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների հնարավորության մասին հարցը։ Թրամփը հավելել է, որ ինքը «շատ ուշադիր» ուսումնասիրում է օրինագիծը և նշել, որ այն օպցիոն է։
ԱՄՆ-ի սենատոր Լինդսի Գրեհեմը (որը ներառված է Ռուսաստանի Դաշնության ահաբեկիչների և ծայրահեղականների ցուցակում), որը հայտնի է իր հակառուսական հռետորաբանությամբ, նախկինում ներկայացրել է պատժամիջոցների մասին օրինագիծ, որը նախատեսում է ԱՄՆ ներմուծման 500% մաքսատուրք սահմանել այն երկրներից ներմուծվող ապրանքների վրա, որոնք Ռուսաստանից նավթ, նավթամթերք, բնական գազ և ուրան են գնում։
Bloomberg-ն ավելի ուշ հայտնել է, որ սենատորները պատրաստ չեն ընդունել օրինագիծն առանց ԱՄՆ-ի նախագահի հաստատման, և Եվրոհանձնաժողովի ղեկավարը Գրեհեմին ասել է Ռուսաստանի դեմ համակարգված պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին։
Թրամփն ինքը հունիսին խոստովանել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից կիրառված պատժամիջոցները Վաշինգթոնին արժեցել են «հսկայական» գումարներ՝ միլիարդավոր դոլարներ։ Թրամփը նաև ասել է, որ սպասում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուն՝ հույս ունենալով, որ Ուկրաինայի հարցում կարգավորման համաձայնագիր կկնքվի։