Իսրայելական հարվածից Գազայում ջրի հերթ կանգնած երեխաներ են սպանվել
Կիրակի օրն Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Գազայի կենտրոնում զոհվել է տասը մարդ, այդ թվում՝ վեց երեխա, որոնք սպասում էին ջրի տարաներ լցնելու հերթում, հաղորդում է BBC-ն՝ հղում անելով արտակարգ ծառայություններին։
Նրանց մարմինները տեղափոխվել են Նուսեյրաթի ալ-Աուդա հիվանդանոց։ 16 վիրավոր, այդ թվում՝ 7 երեխա, նույնպես հոսպիտալացվել են այնտեղ, հայտնել է հիվանդանոցի բժիշկը։ Ականատեսների վկայությամբ՝ անօդաչու թռչող սարքը հրթիռ է արձակել ալ-Նուսեյրաթի փախստականների ճամբարում ջրի բաքի կողքին կանգնած մարդկանց բազմության վրա, որոնք դատարկ տարաներով կանգնած են եղել:
Իսրայելական զինվորականները դեռևս չեն մեկնաբանել միջադեպը։ Հարվածից հետո հայտնված տեսանյութում, որը դեռևս չի հաստատվել, երևում են արյունոտ երեխաներ և մարմիններ։ Բնակիչները վիրավորներին հիվանդանոց են տեղափոխել մեքենաներով և էշերին կցված սայլակներով, հաղորդում է BBC-ն։
Գազայի քաղաքացիական պաշտպանության գործակալության խոսնակը հայտնել է, որ կիրակի օրը անկլավի կենտրոնում և Գազա քաղաքում բնակելի շենքերի վրա 3 առանձին հարձակումների հետևանքով զոհվել է ևս 19 պաղեստինցի։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հայտարարել է, որ շաբաթ օրը Ռաֆահում գտնվող իրենց դաշտային հիվանդանոցը ընդունել է «հրազենային վերքերով» 132 հիվանդի, որոնցից 31-ը մահացել են: Կարմիր խաչը հայտարարել է, որ հիվանդների «ճնշող մեծամասնությունը» հրազենային վերքեր ուներ, և որ նրանք, ովքեր կարող էին հասկանալ, թե ինչ է պատահել, ասել են, որ փորձում էին հասնել սննդի բաշխման կետեր:
Կարմիր խաչի տվյալներով՝ հիվանդանոցը բուժել է ավելի քան 3400 վիրավորի և գրանցել է ավելի քան 250 մահվան դեպ մայիսի 27-ին սննդի բաշխման նոր կետերի բացումից ի վեր:
Շաբաթ օրը հարավային Գազայի Նասեր հիվանդանոցը հայտնել է, որ 24 մարդ է զոհվել օգնության բաշխման կետի մոտ, որտեղ, ականատեսների խոսքով, իսրայելական զորքերը կրակ են բացել, երբ մարդիկ փորձել են սնունդ ստանալ:
Իսրայելական զինվորականները խոստովանել են, որ տեղի են ունեցել քաղաքացիական անձանց մասնակցությամբ միջադեպեր, և Իսրայելի պաշտպանության բանակը աշխատում է «նվազագույնի հասցնել բնակչության և [իսրայելական] ուժերի միջև հնարավոր լարվածությունը»:
Ուրբաթ օրը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը հայտարարել է, որ մինչ օրս մարդասիրական օգնության հետ կապված 789 մահվան դեպք է գրանցվել: Դրանցից 615-ը տեղի են ունեցել Գազայի մարդասիրական հիմնադրամի (GHF) մոտակայքում, որը մայիսի 27-ին բացված ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից աջակցվող հաստատություն է, որը կառավարվում է ԱՄՆ-ի մասնավոր անվտանգության ընկերությունների կողմից Գազայի հարավային և կենտրոնական ռազմական գոտիներում, հայտնել է գրասենյակը։
GHF-ի ղեկավար Ջոնի Մուրը նախկինում BBC-ին ասել էր, որ չի հերքում, որ օգնության վայրերի մոտ մահեր են եղել, բայց ասել էր, որ «այդ մահերի 100%-ը պայմանավորված է GHF վայրերին մոտ լինելով», ինչը «ճիշտ չէ»։