Իսրայելական ուժերը ցամաքային և օդային նոր գործողություններ են իրականացնում Գազայում
Իսրայելական ուժերը ցամաքային և օդային գործողություններ են իրականացնում Գազայի կենտրոնական Դեյր ալ-Բալահ քաղաքում: Այստեղ ավելի քան 20 ամիս մարտեր չեն եղել, հաղորդում է BBC-ն։
Գործողությունը քաղաքացիական բնակչության շրջանում տեղահանության նոր ալիք է առաջացրել, այդ թվում՝ գրեթե երկու տարի տևած հակամարտության հետևանքով արդեն իսկ տեղահանվածների։
Գործողությունը սկսվել է երկուշաբթի առավոտյան՝ մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ իսրայելական զինվորականները քաղաքի հարավ-արևմտյան մասում գտնվող վեց բնակելի թաղամասերի բնակիչներին հրամայել են տարհանվել։ Այս տարածքում բնակվում են հարավային Գազայի Ռաֆահից և Խան Յունիսից տարհանված հազարավոր փախստականներ։ Կիրակի օրը իսրայելական զինվորականները օդից թռուցիկներ են նետել՝ հրամայելով հարավ-արևմտյան Դեյր ալ-Բալահի մի քանի տարածքների բնակիչներին լքել իրենց տները և շարժվել ավելի հարավ։
Իսրայելական բանակի խոսնակ Ավիխայ Ադրեյը X սոցիալական մեդիա հարթակում գրառման մեջ գրել է, որ Իսրայելը «ընդլայնում է իր գործողությունները» Դեյր ալ-Բալահի շուրջ, այդ թվում՝ «այն տարածքում, որտեղ նախկինում գործողություններ չի իրականացրել»։ Նա կոչ է արել պաղեստինցիներին «շարժվել հարավ՝ դեպի Միջերկրական ծովի ափին գտնվող ալ-Մավասի շրջան՝ իրենց անվտանգության համար»։
Տեղացի լրագրողները BBC-ին հայտնել են, որ իսրայելական տանկերն ու ռազմական մեքենաները քաղաք են մտել Քիսուֆիմ անցակետով՝ հրետանու և ինքնաթիռների պաշտպանության ներքո։
Դեյր ալ-Բալահը Գազայի այն քիչ տարածքներից մեկն է, որտեղ Իսրայելը խոշոր ցամաքային գործողություններ չի իրականացրել 2023 թվականի հոկտեմբերին Համասի դեմ պատերազմի սկսվելուց ի վեր։ Դրա պատճառով քաղաքում մնացել են տասնյակ հազարավոր տեղահանված պաղեստինցիներ՝ ապրելով տեղի բնակիչների հետ։ Այստեղ Գազայի հատվածի մյուս մասերից ավելի շատ շենքեր են մնացել, գործում են բժշկական հաստատություններ, կա խմելու ջուր աղազրկման գործարանից և թափոնների հեռացման համակարգեր։ Ավելի քան մեկ տարի առաջ հարավային անկլավում իսրայելական ուժերի կողմից գործողությունների ակտիվացման սկսվելուց ի վեր ՄԱԿ-ը և այլ օգնության գործակալություններ իրենց գործողությունների մեծ մասը Ռաֆահից տեղափոխել են Դեյր ալ-Բալահ։ Իսրայելական աղբյուրները հայտնել են, որ բանակը մինչ օրս չի մտել տարածք, քանի որ կասկածում է, որ Համասը կարող է այնտեղ պատանդներ պահել։ Ենթադրվում է, որ Գազայում դեռևս պահվող 50 պատանդներից առնվազն 20-ը կենդանի են։
Իսրայելի պաշտպանության բանակի գործողությունը տագնապ է առաջացրել մնացած պատանդների ընտանիքների շրջանում, ովքեր նույնպես կարծում են, որ իրենց հարազատները պահվում են այդ տարածքում և վախենում են, որ գործողության արդյունքում իրենք կարող են վնասվել։