«Ֆիլիպինները հակված էին դեպի Չինաստան, բայց ԱՄՆ-ն շտկեց դա». Թրամփ
Ֆիլիպինների կառավարությունը որոշ ժամանակ շարժվում էր դեպի Չինաստան, բայց ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմը շտկել է այդ իրավիճակը, հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը իր ֆիլիպինցի գործընկեր Ֆերդինանդ Մարկոս կրտսերի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Երկիրը կարող էր հակված լինել դեպի Չինաստան, բայց մենք շատ արագ շտկեցինք այդ իրավիճակը։ Բայց, գիտեք, դուք ունեիք մի երկիր, որը որոշ ժամանակ հակված էր դեպի Չինաստան, և ես պարզապես չեմ կարծում, որ դա լավ կլիներ ձեզ համար։ Դուք կարող էիք գործ ունենալ Չինաստանի հետ։ Դուք պետք է գործ ունենաք Չինաստանի հետ, բայց երբ ես ընտրվեցի, ամեն ինչ փոխվեց, և նրանք անմիջապես վերադարձան մեզ մոտ»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։
«Եվ ես դեմ չեմ, որ նա (Մարկոսը - խմբ.) լեզու գտնի Չինաստանի հետ, քանի որ մենք շատ լավ ենք լեզու գտնում Չինաստանի հետ։ Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք», - եզրափակել է Թրամփը։