Կիևում և Ուկրաինայի մի շարք այլ քաղաքներում շարունակվում են բողոքի ցույցերը
«ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ն հաղորդում է, որ չորեքշաբթի՝ հուլիսի 30-ին, Կիևում և Ուկրաինայի մի շարք այլ քաղաքներում շարունակվում են բողոքի ցույցերը Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոյի (ԿԱԱԲ) և կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասնագիտացված դատախազության (ՄՀԴ) լիազորությունների կրճատման դեմ։
Կիևում ցուցարարները կրկին հավաքվել են Իվան Ֆրանկոյի թատրոնի մոտ գտնվող հրապարակում։ Նրանք վանկարկում են «Իշխանությունները ժողովուրդն են», «Ձեռքերը հեռու ԿԱԱԲ-ից», «Կոռուպցիան սպանում է»։ Ցուցարարները նաև երգել են Ուկրաինայի հիմնը։ Դեպքի վայրում հերթապահում են ոստիկաններն ու բժիշկները։
Զապորոժիեում տեղի բնակիչները հավաքվել են բողոքի ցույցի տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի շենքի մոտ։ Նրանք նաև վանկարկում են «Մեր ձայնն ավելի ուժեղ է», «Մենք պաշտպանում ենք ժողովրդավարությունը», «Ձեռքերը հեռու ԿԱԱԲ-ից»։
Խարկովում կենտրոնում մոտ 200 մարդ վանկարկում է «Կոռուպցիան սպանում է», «Ուկրաինայի իշխանությունները ժողովուրդն են», «Ձեռքերը հեռու ԿԱԱԲ-ից»։
Բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում նաև Լվովում, Օդեսայում և Դնեպրում։
Ուկրաինայի Ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոյի (NABU) և Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասնագիտացված դատախազության (SAPO) մասին օրենքն ընդունվել է Գերագույն ռադայի կողմից անցյալ շաբաթ։ Փաստաթղթում նախատեսվում էր, որ այս երկու հիմնական հակակոռուպցիոն մարմինները կանցնեն գլխավոր դատախազի վերահսկողության տակ։