«Ղարաբաղում Այվազովսկու հուշարձանի ապամոնտաժումը Ռուսաստանի դեմ ցուցադրական ոչ բարեկամական գործողություն է». Միխայիլ Շվիդկոյ
«Ռուսաստանցի նկարիչ Իվան Այվազովսկու (խոսքը հայ հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու մասին է-խմբ.)՝ Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող հուշարձանի քանդումն ադրբեջանական կողմից ցավալի է և խորապես անընդունելի։ Այս մասին TASS-ին ասել է Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը։
«Նույն զգացմունքներն ինձ մոտ առաջացան այն ժամանակ ադրբեջանական մշակույթի ականավոր գործիչների հուշարձանների պղծման դեպքում Ղարաբաղում։ Եվ ես դա նույնպես չեմ թաքցնում», - հավելել է Շվիդկոյը։
Շվիդկոյը հիշեցրել է, որ Այվազովսկու հուշարձանը տեղադրվել է 2021 թվականին՝ այդ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորքերի մասնակցությամբ։ «Ռուս խաղաղապահները տարածաշրջանում էին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ համաձայնագրերի համաձայն՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին։ Ռուսական կողմը ոչ մի կերպ տեղեկացված չէր ռուս քանդակագործ, Ռուսաստանի Դաշնության ժողովրդական նկարիչ Ս.Ա. Շչերբակովի կողմից այս հուշարձանը քանդելու ծրագրերի մասին»,- նշել է նա։
Շվիդկոյը ընդգծել է, որ եթե Այվազովսկու հուշարձանը որևէ պատճառով չբավարարեր ադրբեջանական կողմին, Բաքուն կարող էր Մոսկվային տեղեկացնել այն քանդելու իր մտադրության մասին։ «Հարցը, վստահ եմ, կլուծվեր քաղաքակիրթ ձևով, օրինակ՝ այն ռուսական հող տեղափոխելով։ Փոխարենը, դա Ռուսաստանի դեմ ցուցադրական ոչ բարեկամական գործողություն է», - նշել է նա։
«Ես վաղեմի բարեկամական հարաբերություններ ունեմ Ադրբեջանի, նրա ժողովրդի և մշակույթի գործիչների հետ։ Ավելի տխուր է, որ ստիպված եմ կոչ անել ողջախոհության և «հուշարձանների դեմ պատերազմի», ռուսական մշակույթի «չեղարկման» դադարեցման։ Այս կործանարար գործողությունները հակասում են մեր երկրների և ժողովուրդների միջև դաշինքի, գործընկերության և բարիդրացիության ոգուն», - եզրափակել է Շվիդկոյը։