Թուրքիան Սիրիայում կկառուցի երեք ռազմական բազա
Թուրքիան և Սիրիան նախատեսում են 2025 թվականի օգոստոսին հայտարարել անվտանգության և ռազմական համագործակցության համաձայնագրերի մասին, հաղորդում է թուրքական «Ումմա» թերթը։
Համաձայնագիրը նախատեսում է Թուրքիայի կողմից Սիրիայում երեք ռազմական բազաների ստեղծում։ Այդ բազաները կտեղակայվեն Պալմիրայում, Հոմս Թիյաս (T-4) ռազմական ավիաբազայում և Հալեպի Մենաղ ռազմական ավիաբազայում։
Համաձայնագրի համաձայն՝ Թուրքիան խորհրդատվական աջակցություն կցուցաբերի սիրիական բանակին՝ ամրապնդելով նրա ռազմական կարողությունները։ Այս զարգացումը համարվում է կարևոր քայլ երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարելավման և տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ։