«Հայաստանը ԱՄՆ-ին կտրամադրի բացառիկ իրավունքներ՝ զարգացնելու տարանցիկ միջանցքը»․ #Reuters
Երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ուրբաթ օրը Սպիտակ տանը հյուրընկալի Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, հանդիպումը կավարտվի շրջանակային փաստաթղթի ստորագրմամբ, որը ներառում է ԱՄՆ-ին բացառիկ իրավունքներ տրամադրել Հարավային Կովկասով ռազմավարական տարանցիկ միջանցք զարգացնելու համար։ Այս մասին Ռոյթերսին հայտնել են ԱՄՆ պաշտոնյաները։
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտնել են, որ Թրամփի հետ հանդիպմանը և ստորագրման արարողությանը կմասնակցեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրանք ասել են, որ համաձայնագիրը կլինի շրջանակային փաստաթուղթ, որը նպատակ ունի հասնել «խաղաղության կոնկրետ ուղու» և լուծել երկարատև տարանցիկ խնդիրը։
«Ռոյթերս»-ը գրում է․ «Ադրբեջանը առաջ է մղում Հայաստանի միջով տարանցիկ միջանցքի կառուցումը, որը կկապի մայրցամաքը Նախիջևանի էքսկլավի հետ, որը սահմանակից է Բաքվի դաշնակից Թուրքիային։
Փաստաթղթի ուշադիր բանակցված մասի համաձայն, որը ղեկավարները կստորագրեն ուրբաթ օրը, Հայաստանը Միացյալ Նահանգներին կտրամադրի տարանցիկ միջանցքի զարգացման բացառիկ, երկարաժամկետ իրավունքներ: Պաշտոնյաները հայտնել են, որ երթուղին կկոչվի «Թրամփի երթուղի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» կամ TRIPP:
Երթուղին կգործի Հայաստանի օրենսդրության համաձայն, իսկ Միացյալ Նահանգները հողը ենթավարձակալության կհանձնի կոնսորցիումին՝ ենթակառուցվածքները կառուցելու և կառավարելու համար:
«Առևտրային մեխանիզմների միջոցով այս քայլը կբացահայտի տարածաշրջանի ներուժը և կօգնի խուսափել հետագա ռազմական գործողություններից», - ասել է պաշտոնյաներից մեկը»:
Լրատվականը նշում, է․ որ ղեկավարները նաև կստորագրեն փաստաթղթեր, որոնցով կխնդրեն լուծարել Մինսկի խումբը։
«ՔՊ-ի արձանագրած արդյունքներն անխոցելիորեն լեգիտիմ են»․ Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
1913:42
«Նախկինում էլ է տոննաներով ծիրան փչացել, բայց հիմա որտեղ փչացած ծիրան են տեսնում, դառնում է «top news»»․ Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
3213:36
«Ես եմ Արմեն Գրիգորյանին հանձնարարել Հաջիևի հետ քննարկել՝ կա՞ հանդիպման անհրաժեշտություն»․ Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
4413:18
«Մենք երբեք չենք մոռանա այն, ինչ Հայաստանի օկուպացիոն ուժերն արել են մեր ժողովրդի հետ»․ Ալիև
7013:17
«Ինչպե՞ս է դրսևորվելու ընդդիմադիրներին ջախջախելը, արդյո՞ք մինչև ֆիզիկական ոչնչացում»․ հարց՝ Նիկոլ Փաշինյանին (տեսանյութ)