«Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը պաշտոնապես խաղաղություն կկնքեն»․ Թրամփ
![]() 891 Ուրբաթ, 08 օգոստոսի, 2025 թ., 09:00 ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ օգոստոսի 8-ին կհյուրընկալի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ երկու երկրների «տասնամյակներ տևած հակամարտությանը վերջ դնելու նպատակով կայանալիք «պատմական խաղաղության գագաթնաժողովի» համար։ Նրա խոսքով՝ Վաշինգթոնը նաև երկկողմ համաձայնագրեր կստորագրի «երկու երկրների հետ՝ տնտեսական հնարավորությունները կիսելու համար», որոնք կօգնեն բացահայտել Հարավային Կովկասի ներուժը։ «Շատ առաջնորդներ փորձել են դադարեցնել պատերազմը, բայց մինչ այժմ անհաջող՝ շնորհիվ Թրամփի առաջընթաց է գրանցվել», - գրել է նա։ «Իմ վարչակազմը բավականին երկար ժամանակ բանակցություններ է վարում երկու կողմերի հետ», - հավելել է ԱՄՆ նախագահը, նշելով․ «Ես շատ հպարտ եմ այս քաջ առաջնորդներով, որ ճիշտ քայլի են գնում Հայաստանի և Ադրբեջանի հզոր ժողովուրդների համար։ Սա պատմական օր կլինի Հայաստանի, Ադրբեջանի, Միացյալ Նահանգների և աշխարհի համար»։