Նորվեգիան չեղարկում է ներդրումներն Իսրայելում
Աշխարհի ամենամեծ ինքնիշխան ֆոնդը՝ Նորվեգիայի պետական կենսաթոշակային ֆոնդը, հրաժարվել է իսրայելական 11 ընկերություններում ներդրումներից և դադարեցնում է Իսրայելում արտաքին կառավարիչների հետ համագործակցությունը։ Այս մասին ասվում է ֆոնդի կառավարիչ Norges Bank Investment Management (NBIM)-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Նորվեգիայի ֆինանսների նախարարությունը հանձնարարել էր NBIM-ին վերանայել ֆոնդի մասնակցությունը իսրայելական ակտիվներում։ 2025 թվականի առաջին կեսի վերջի դրությամբ ֆոնդի պորտֆելը ներառում էր 61 իսրայելական ընկերությունների բաժնետոմսեր, որոնցից 11-ը գտնվում էին Ֆինանսների նախարարության առաջարկած ինդեքսային պորտֆելից դուրս։ Այսօրվա դրությամբ ֆոնդն ամբողջությամբ դուրս է եկել նման բոլոր ակտիվներից։ NBIM-ը նաև ընդգծել է, որ ապագայում չի պլանավորում ներդրումներ կատարել այն իսրայելական ընկերություններում, որոնք ներառված են ինդեքսում։ Հիմնադրամը նաև որոշել է դադարեցնել Իսրայելում արտաքին կառավարիչների հետ աշխատանքը։
«Այս միջոցառումները ձեռնարկվել են արտակարգ հանգամանքներին ի պատասխան։ Գազայի հատվածում ստեղծված իրավիճակը լուրջ մարդասիրական ճգնաժամ է։ «Մենք ներդրումներ ենք կատարում պատերազմական երկրում գործող ընկերություններում, իսկ Արևմտյան ափում և Գազայում իրավիճակը վերջերս վատթարացել է», - ասել է NBIM-ի գործադիր տնօրեն Նիկոլայ Տանգենը։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ Նորվեգիայի ֆինանսների նախարար Յենս Սթոլթենբերգն անցյալ շաբաթ հրամայել է վերանայել Իսրայելում կատարված բոլոր ներդրումները։ Դրա պատճառը Aftenposten թերթի հետաքննությունն էր, որը պնդում էր, որ հիմնադրամի պորտֆելի ընկերություններից մեկը՝ Bet Shemesh Engines-ը, սպասարկում է Գազայի վրա հարվածներում օգտագործվող կործանիչներ։ NBIM կայքում տեղադրված տվյալների համաձայն՝ հիմնադրամը 2023 թվականին ձեռք է բերել Bet Shemesh Engines-ի 1,3%-ը, իսկ հաջորդ տարի իր բաժնեմասը մեծացրել է մինչև 2,1%։