Ռուսաստանը ներկայացրել է իր պայմանները` Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու համար
Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Եվրոպական և միջազգային ուսումնասիրությունների կենտրոնի փոխտնօրեն և Կրեմլի արտաքին քաղաքականության խորհրդական Դմիտրի Սուսլովը Corriere della Sera-ին ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկում է ուկրաինական զորքերը դուրս բերել Դոնբասից։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը պետք է իր զորքերը դուրս բերի Սումիի, Դնեպրոպետրովսկի և Խարկովի մարզերից։ Դոնբասից բացի այլ տարածքներում առաջնագիծը պետք է պահպանվի։
Բացի այդ, Մոսկվան պնդում է, որ Ուկրաինան պարտավորվի չմիանալ ՆԱՏՕ-ին։ Համաձայնագրի կարևոր մասը պետք է լինի Ուկրաինայի ապառազմականացումը և սահմանադրական բարեփոխումները՝ դաշնային կառուցվածքի անցմամբ։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը ցանկանում է երկկողմ համաձայնագիր կնքել Միացյալ Նահանգների հետ՝ առանց Ուկրաինայի և Եվրոմիության մասնակցության։ Աղբյուրը նշում է, որ եթե Ուկրաինան մերժի այս պայմանները, Պուտինը սպասում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կդադարեցնի Կիևին տրամադրվող ողջ ռազմական օգնությունը։ Կդադարեցվի նաև զենքի մատակարարումը եվրոպական երկրներին, որպեսզի դրանք չհայտնվեն Ուկրաինայում։