Սիրիան և Թուրքիան ստորագրել են ռազմական համաձայնագիր
Սիրիական SANA լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ Սիրիայի և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարություններն ստորագրել են պաշտպանական համագործակցության նոր համաձայնագիր։
Փաստաթուղթը ներառում է լայն շրջանակի միջոցառումներ, որոնք ուղղված են սիրիական բանակի մարտունակության և մասնագիտական մակարդակի ամրապնդմանը։ Մասնավորապես, այն նախատեսում է զինվորական անձնակազմի կանոնավոր փոխանակում՝ մասնագիտացված դասընթացների և ուսումնական ծրագրերի մասնակցելու համար, ինչը կբարելավի երկու երկրների զինված ուժերի միջև ուսուցումը և կբարելավի համակարգումը։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում սիրիական զինվորական անձնակազմի ուսուցմանը այնպիսի առաջնահերթ ոլորտներում, ինչպիսիք են ահաբեկչության դեմ պայքարը, քիբերանվտանգությունը, ականազերծումը, ռազմական ինժեներիան, լոգիստիկան, ինչպես նաև միջազգային չափանիշներին համապատասխան խաղաղապահ գործողություններին մասնակցությունը։
Համաձայնագիրը նաև նախատեսում է տեխնիկական օգնություն Սիրիային։ Թուրքիան մասնագետներ կուղարկի՝ սիրիական բանակի հրամանատարական կառույցների, զենքի և կազմակերպչական համակարգերի արդիականացմանը աջակցելու համար, ինչը կարևոր քայլ կլինի երկրի ռազմական ոլորտի բարեփոխման գործում։
Երկու կողմերն էլ ընդգծել են իրենց հանձնառությունը՝ կառուցել ժամանակակից, կարգապահ և մարտունակ բանակ, որը կարող է ապահովել Սիրիայի ինքնիշխանությունը, կայունությունը և տարածքային ամբողջականությունը։