Հնարավոր է` Թրամփն այցելի Իսրայել` Լոնդոն մեկնելու ճանապարհին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հնարավոր է, այցելի Իսրայել սեպտեմբերի կեսերին Մեծ Բրիտանիա կատարելիք ծրագրված այցից առաջ, Ynet-ին հայտնել են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պաշտոնյաները։
«Թրամփի այցը կախված է հրադադարի և [Գազայի հատվածում] պատերազմի դադարեցման շուրջ բանակցությունների առաջընթացից»,- հարթակը մեջբերում է Սպիտակ տան պաշտոնյայի խոսքերը։
Իսրայելցի պաշտոնյան Ynet-ին հաստատել է, որ «կան ԱՄՆ-ի նախագահի այցի նախնական ծրագրեր», բայց նշել է, որ «դեռևս որևէ կոնկրետ բան չկա»։
Չարլզ III թագավորի հրավերով ԱՄՆ-ի նախագահը նախատեսում է երկու օր անցկացնել Մեծ Բրիտանիայում։ Սպիտակ տունը նշել է, որ Թրամփի՝ այս այցից առաջ Իսրայել այցելելու հնարավորությունը «ակտիվորեն քննարկվում է», սակայն վերջնական որոշումը կախված է գերիների փոխանակման բանակցությունների առաջընթացից և Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների դադարեցումից։ Ենթադրվում է, որ Թրամփը ցանկանում է այցելությունը համընկեցնել արտաքին քաղաքականության նշանակալի նվաճման հետ։
Իր երկրորդ ժամկետի սկզբից ի վեր Թրամփն արդեն այցելել է տարածաշրջան՝ այցելելով միայն Սաուդյան Արաբիայի, Կատարի և ԱՄԷ-ի ծոցի երկրներ, և Իսրայելը չի ներառվել այս այցի մեջ, ինչը, ըստ աղբյուրների, մեծացնում է նրա՝ այնտեղ առաջիկա այցի հավանականությունը։