ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴ-ի նկատմամբ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումից մեկ օր առաջ Վաշինգթոնը հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ սահմանափակող միջոցառումների նոր փաթեթի մասին։
Ըստ The Moscow Times-ի՝ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը (OFAC) ռուսաստանցիներ Պավել Կարավացկին, Ալեքսանդր Միրա Սերդային և Սերգեյ Մենդելեևին ներառել է SDN ցուցակում՝ ամերիկյան ֆինանսական համակարգից լիովին մեկուսացված անձանց ցուցակում։ Նրանք մեղադրվում էին ռուսական Garantex կրիպտոարժույթային բորսայի հետ կապեր ունենալու համար, որը, ըստ ԱՄՆ-ի իշխանությունների, զբաղվում է պատժամիջոցները շրջանցելով։
Պատժամիջոցների գրանցամատյանում ներառված են նաև ռուսական Indefi, Grinex, Exve կրիպտոարժութային ընկերությունները և Բիշկեկում գրանցված Old Vector ընկերությունը։ Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության՝ այս բոլոր կառույցները կապված են գործարար Սերգեյ Մենդելեևի և A7 ապրանքանիշի ներքո գործող ընկերությունների խմբի հետ։
Բացի այդ, Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները մինչև 6 միլիոն դոլար պարգևատրում է առաջարկել այն տեղեկատվության համար, որը կօգնի ձերբակալել ռուսական Garantex կրիպտոարժութային բորսայի կառավարման հիմնական դեմքերին։
Պուտինի և Թրամփի միջև բանակցությունները տեղի կունենան օգոստոսի 15-ին Ալյասկայի Անքորիջ քաղաքի Էլմենդորֆ-Ռիչարդսոն ռազմաբազայում։