Օդեսայի մարզի յոթ շրջանները ճանաչվել են ռազմական գործողությունների տարածք
Օդեսան, ինչպես նաև Օդեսայի մարզի յոթ շրջանների բնակավայրերն ու տարածքային համայնքներն ստացել են ռազմական գործողություններ ծավալող տարածքների պաշտոնական կարգավիճակ։ Այս մասին նշված է Ուկրաինայի համայնքների և տարածքների զարգացման նախարարության հրամանում, որը մեջբերում են ուկրաինական լրատվամիջոցները։
Մարզկենտրոնից և գյուղերից բացի, ցանկում ներառված են նաև քաղաքներ, որտեղ գտնվում են նավահանգստային ենթակառուցվածքները՝ Իզմայլ, Վիլկովո, Չորնոմորսկ, Ռենի։ Ինչպես նաև բնակավայրեր, որտեղ գտնվում են Ուկրաինայի սևծովյան հանգստավայրերը՝ Զատոկա, Կարոլինո-Բուգազ, Սերգեևկա։
Օդեսայի մարզից բացի, ցանկը լրացվում է Ուկրաինայի արևելքում գտնվող քաղաքային և գյուղական տարածքային համայնքներով, որտեղ ներկայում ընթանում են մարտական գործողություններ։ Ընդհանուր առմամբ, փոփոխություններ են կատարվել երկրի 119 բնակավայրերի վերաբերյալ։
Ռազմական գործողություններ ծավալող տարածքների կարգավիճակը որոշվում է համապատասխան նախարարության հրամանով և չափանիշներով։ Այս կարգավիճակը նաև փոփոխություններ է մտցնում տարածքների վարչական կառավարման մեջ։