Կինն ամուսնու մահվան կեղծ վկայական է ձեռք բերել ու 11 տարի նպաստ ստացել
Օսիայում կինն ամուսնու մահվան կեղծ փաստաթուղթ է ձեռք բերել և տարիներ շարունակ նպաստ ստացել: 2013 թվականին բազմազավակ մոր ամուսինը դատապարտվել է սպանության և գողության համար և բանտարկվել։ Ընտանիքը պահելու ազնիվ միջոց փնտրելու փոխարեն կինը հանցագործություն է կատարել։ Նա ինչ-որ կերպ կեղծ մահվան վկայական է ստացել իր ամուսնու համար Հարավային Օսիայի գյուղերից մեկում։ 2014 թվականի մարտին նա այս կեղծ փաստաթուղթը ներկայացրել է Ռուսաստանի սոցիալական հիմնադրամի մասնաճյուղ և դիմել վճարումներ ստանալու համար։
Խարդախ սխեման հաջողությամբ գործել է ավելի քան 10 տարի և բացահայտվել է միայն ամուսնու՝ բանտից ազատ արձակվելուց հետո։ Այն փաստը, որ պաշտոնապես մահացածի կարգավիճակում գրանցված անձը ազատ է արձակվել, հարցեր է առաջացրել իրավապահ մարմինների շրջանում։ Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ պետությանը պատճառված վնասի ընդհանուր գումարը գերազանցել է 2,5 միլիոն ռուբլին։
Քաղաքացու դեմ քրեական գործ է հարուցվել Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 159.2 հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն (վճարումներ ստանալու խարդախություն)։ Այս հոդվածի պատժամիջոցները նախատեսում են մինչև 10 տարի ազատազրկում։ Բացի այդ, ոստիկանությունը հետաքննում է, թե ով է նրան օգնել կեղծ մահվան վկայական ստանալ։