Եգիպտոսը զինվորների է նախապատրաստում Գազայում ՀԱՄԱՍ-ին փոխարինելու համար
Եգիպտոսը սկսել է հարյուրավոր պաղեստինցիների մարզել՝ մինչև 10000 մարդուց բաղկացած զորակազմ կազմելու համար, որը կապահովի Գազայի հատվածի անվտանգությունն անկլավում զինված հակամարտության ավարտից հետո։ Այս մասին հաղորդում է The Wall Street Journal (WSJ)-ը՝ հղում անելով արաբական երկրների պաշտոնյաներին։
Նշվում է, որ թեկնածուների առաջին խմբերն արդեն սկսել են մարզվել Եգիպտոսի ռազմական ակադեմիաներում։ Նախատեսվում է, որ Գազայի հատվածում զինադադարի հաստատումից հետո Եգիպտոսը կընդունի ևս մոտ 5000 պաղեստինցիների՝ նմանատիպ մարզումներ անցնելու համար։ Ապագա ուժերի միջուկը կլինեն Պաղեստինի ազգային ինքնավարության (ՊԱԻ) անվտանգության մարմինների ներկայացուցիչները, մարտիկների մի մասը կարող է հավաքագրվել Ֆաթհ ​​շարժման կողմնակիցներից։ Բացի այդ, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո անկլավում կարգուկանոնի պահպանմանը կարող են մասնակցել Եգիպտոսի, Հորդանանի և Պարսից ծոցի մի շարք երկրների զինված ուժերը։
ՊԱԻ նախագահ Մահմուդ Աբբասի խորհրդական Մահմուդ ալ-Հաբբաշն աղբյուրին հայտնել է, որ այս նախագծի ֆինանսավորումը, հավանաբար, կտրամադրվի միջազգային հանրության կողմից։ WSJ-ն պնդում է, որ արաբական պետություններն ավելի ու ավելի են պնդում, որ ՀԱՄԱՍ-ը չպետք է պահպանի իշխանությունն անկլավում։ Մասնավորապես, այս տարվա հուլիսին Արաբական լիգան առաջին անգամ կոչ արեց շարժմանը զինաթափվել և հանձնել Գազայի հատվածի նկատմամբ վերահսկողությունը:
Ավելի վաղ Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Բադր Աբդել Աթին հայտարարել էր, որ իր երկիրը նախատեսում է մոտ 5000 պաղեստինցի ոստիկաններ պատրաստել, որոնք կպահպանեն անվտանգությունը Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո: Արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը ընդգծել է, որ Հորդանանի և Պաղեստինի ազգային վարչակազմի ներկայացուցիչները կօգնեն Եգիպտոսին ոստիկանության թեկնածուներ ընտրելու հարցում։