«Թուրքիան կբացի սահմանը խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուց հետո». Արարատ Միրզոյան
Հայաստանն ու Թուրքիան վարում են «բավականին իմաստալից և դինամիկ երկխոսություն՝ թե՛ պաշտոնական դիվանագիտական ​​մակարդակով, թե՛ փակ դռների հետևում, Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով, և բաց հանդիպումներում, և կուլիսներում Թուրքիան հայտարարում է, որ իրենք խնդիրներ չունեն, պատրաստ են բացել սահմանները, հաստատել հարաբերություններ, բայց դա պետք է անեն Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
«Պաշտոնական ստորագրում չի եղել, բայց ոչ պաշտոնապես համաձայնագիրը նախաստորագրվել է։ Տրամաբանությունն ինձ հուշում է, որ դրան պետք է հաջորդի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը... Բայց ես չեմ կարող եզրակացություններ անել այն մասին, թե ինչ են մտածում թուրք փորձագետներն ու թուրք պաշտոնյաները։ Մենք կհետևենք զարգացումներին»,- ասել է Միրզոյանը։