Օրական 47 միլիարդ ռուբլի. Ռուսաստանի ռազմական ծախսերը նոր ռեկորդ են սահմանում
Ռուսաստանի ռազմական բյուջեի 2025 թվականի առաջին կեսի ծախսերը նոր բացարձակ ռեկորդ են սահմանել՝ 8.484 տրիլիոն ռուբլի՝ ըստ Գերմանիայի միջազգային անվտանգության ուսումնասիրությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Յանիս Կլյուգեի հաշվարկների, որոնք հիմնված են Ֆինանսների նախարարության տվյալների վրա։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բանակի և զենքի արտադրության վրա ծախսերը աճել են 31%-ով, 2023 թվականի հունվար-հունիս ամիսների համեմատ՝ 95%-ով, իսկ պատերազմի առաջին տարվա համեմատ՝ երեք անգամ, ըստ Կլյուգեի հաշվարկների։
Միջին հաշվով, «ռազմական մեքենան» կուլ է տվել ամսական 1.4 տրիլիոն ռուբլի և օրական 46.9 միլիարդ ռուբլի՝ գումար, որը գերազանցում է Ռուսաստանի աղքատ շրջանների տարեկան բյուջեները (28.8 միլիարդ ռուբլի Կալմիկիայում, 30.5 միլիարդ ռուբլի Կարաչայ-Չերկեսիայում, 42.7 միլիարդ ռուբլի Ալթայի Հանրապետությունում)։
Ռազմական ծախսերի բաժինը գանձարանում նույնպես ռեկորդային է. անցյալ տարի այն կազմել է 35%, իսկ այս տարի՝ առաջին եռամսյակում՝ 41.2%, իսկ երկրորդի վերջում՝ 39.8%։
Բյուջեի եկամուտների 50.1%-ը հունվար-մարտ ամիսներին ուղղվել է պատերազմին, իսկ հունիսի վերջին՝ 48.2%։ Այլ կերպ ասած, կառավարությունը դաշնային գանձարանում հարկատուներից հավաքված յուրաքանչյուր երկրորդ ռուբլին ծախսել է բանակի և զենքի գնման վրա։ Կլյուգեի գնահատականներով՝ Ռուսաստանի ռազմական բյուջեի գրեթե երկու երրորդը (62%) գաղտնի է. վեց ամսվա ընթացքում բաց պաշտպանության ծախսերի վրա ծախսվել է 3.203 տրիլիոն ռուբլի, իսկ «ստվերային» ծախսերի վրա՝ 5.281 տրիլիոն։ Տարվա ընթացքում գաղտնի բյուջեն աճել է 41%-ով, իսկ պատերազմի առաջին տարվա հունվար-հունիսի համեմատ՝ գրեթե 4 անգամ։
2022-24 թվականներին կառավարությունը բանակի և պետական ​​պաշտպանության պատվերների վրա ծախսել է ավելի քան 20 տրիլիոն ռուբլի։ Եվ 2025 թվականի բյուջեն «ազգային պաշտպանություն» հոդվածի ներքո ներառել է ևս 13.5 տրիլիոն ռուբլի՝ բոլոր ծախսերի 30%-ը, կամ ռեկորդային մասնաբաժին Խորհրդային Միությունից ի վեր։
Հաշվի առնելով «ազգային անվտանգություն» հոդվածը, որը ներառում է Ներքին գործերի նախարարության, Ռուսաստանի Ազգային գվարդիայի, Քննչական կոմիտեի և հատուկ ծառայությունների բյուջեները, անվտանգության ուժերին հատկացվել է գանձարանի ծախսերի մոտ 40%-ը կամ ՀՆԱ-ի 8%-ը։ Սակայն իրական գումարը կլինի ավելի բարձր, Reuters-ին հայտնել է կառավարության աղբյուրը։
Նույնիսկ եթե Ուկրաինայում խաղաղության բանակցությունները հաջողությամբ պսակվեն, Կրեմլը չի ​​պլանավորում կրճատել ռազմական ծախսերը 2026 թվականին, գործակալության աղբյուրն ասել է. «Մենք դեռ պետք է պատրաստենք արկեր և անօդաչու թռչող սարքեր, թեև մի փոքր ավելի փոքր մասշտաբով։ Հակամարտությունը կշարունակվի, բանակի և զենքի ծախսերը կլինեն ավելի բարձր, քանի որ Արևմուտքը նույնպես ավելացնում է դրանք»։
Եթե ռազմական գործողությունների ակտիվ փուլն ավարտվի, ռազմական բյուջեն կարող է կրճատվել 2027 թվականից սկսած, չնայած «մենք չպետք է սպասենք կրճատման մինչև 2022 թվականից առաջ եղած մակարդակները», - ընդգծել է Reuters-ի աղբյուրը։