Հութիները գրավել են ՄԱԿ-ի գրասենյակները
«Անսար Ալլահ» հութիական կազմակերպության զինյալները գրոհել են Եմենի մայրաքաղաք Սանայում գտնվող ՄԱԿ-ի գործակալությունների, այդ թվում՝ Համաշխարհային պարենային ծրագրի (WFP) և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (UNICEF) գրասենյակները։
Ըստ DPA-ի՝ հղում անելով Եմենում անանուն աղբյուրին, «ձերբակալվել է WFP-ի յոթ և UNICEF-ի երեք աշխատակից»։ Հութիները դեռևս չեն ներկայացրել գործողության պատճառներ կամ մանրամասներ։
ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչները նաև տեղեկություններ են ստացել Եմենի այլ շրջաններում իրենց գործընկերների ձերբակալման մասին։
Հարձակումը տեղի է ունեցել մի քանի օր անց այն բանից հետո, երբ Իսրայելը հարվածել է հութիների կողմից գրավված Սանայում գտնվող թիրախներին՝ «Անսար Ալլահ» շարժման առաջնորդ Աբդել Մալիկ ալ-Հութիի ուղիղ եթերի ժամանակ։ Օգոստոսի 30-ին հութիները հաստատել են նրա մահը։ Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհվել է հութիների «կառավարության» առնվազն 10 անդամ։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ հարվածները միայն սկիզբն են, և որ հութիները «ծանր գին կվճարեն» Իսրայելի վրա իրենց կանոնավոր հրթիռային հարձակումների և Կարմիր ծովում նավերի վրա հարձակումների համար, որոնք, հութիների խոսքով, Գազայում գործողությունների պատասխանն են։