Հնագիտական եզակի հայտնագործություն` Իրաքում
Աննախադեպ երաշտը հանգեցրել է ջրի մակարդակի անկման Իրաքի ամենամեծ ջրամբարում, որը գտնվում է Մոսուլի ամբարտակի մոտ՝ երկրի հյուսիսում: Արդյունքում, հնագետները հայտնաբերել են հին դամբարաններ, որոնք նախկինում թաքնված էին ջրի տակ, հաղորդում է «Ալ Ջազիրան»:
Մինչ օրս հնագետները հայտնաբերել են 40 դամբարան, որոնց տարիքը, նախնական տվյալներով, գերազանցում է 2300 տարին: Թաղումները թվագրվում են հելլենիստական ​​դարաշրջանին: Ժամանակակից Իրաքի տարածքն այն ժամանակ Սելևկյան թագավորության մաս էր կազմում, որը հիմնադրել էր Սելևկիոսը՝ Ալեքսանդր Մակեդոնացու զորավարներից և հաջորդներից մեկը: Սելևկյան պետությունը գոյություն է ունեցել մ.թ.ա. 4-րդ դարի վերջից մինչև մ.թ.ա. 1-ին դարի կեսերը:
Հետազոտական ​​խումբը պեղումներ է կատարել ջրամբարի ափին 2023 թվականից, բայց մինչ այժմ հնագետները հայտնաբերել են միայն մի քանի դամբարանների բեկորներ: Երաշտը թույլ է տվել նրանց ընդլայնել որոնման տարածքը: Գիտնականները հույս ունեն պեղել դամբարանները և տեղափոխել դրանք Դոհուկի թանգարան, նախքան ջրի մակարդակը կրկին կբարձրանա:
Իրաքի իշխանությունների տվյալներով՝ 2025 թվականը 1933 թվականից ի վեր ամենաչորային տարիներից մեկն էր։ Երկրի ջրային պաշարներն այժմ կազմում են իրենց առավելագույն մակարդակի ընդամենը 8%-ը։