Էրդողանը հայտարարել է ռուսական գազի վճարումները Թուրքիայում թողնելու ծրագրերի մասին
Ռուսաստանը և Թուրքիան փորձարկել են մեխանիզմ, որի համաձայն՝ երկիր մատակարարվող գազի դիմաց «Գազպրոմին» արվող վճարումները կմնան Թուրքիայում: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Տյանցզինում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ:
Էրդողանի խոսքով՝ ռուսական գազի համար նախատեսված գումարը կօգտագործվի «Աքքույու» ԱԷԿ-ի կառուցման համար, որը «Ռոսատոմը» կառուցում է Թուրքիայում 2018 թվականից:
Դրա համար կօգտագործվեն թուրքական «Բոթաշ» ընկերության պայմանագրային վճարումները, որը պետական ​​ներմուծող է և «Գազպրոմի» հետ ունի երկու երկարաժամկետ պայմանագիր՝ տարեկան 16 միլիարդ խորանարդ մետր «Կապույտ հոսքով» և 5,75 միլիարդ խորանարդ մետր՝ «Թուրքական հոսքով» գնելու համար:
«Մենք հաջողությամբ ավարտել ենք մաքրման մեխանիզմի փորձարկման փուլը, որը թույլ կտա մեզ «Աքքույու»-ի ֆինանսական կարիքները բավարարել «Բոթաշ» գազի վճարումների միջոցով»,- ասել է Էրդողանը:
«Ռոսատոմը» չի կարողացել ինքնուրույն վճարել ԱԷԿ-ի կառուցման համար, որը գնահատվում է 20 միլիարդ դոլար: Պատժամիջոցների պատճառով պետական ​​միջուկային կորպորացիայի հաշիվներում գումար էր կուտակվել։ Արդյունքում, ամռանը Աքքույուի շինարարները բողոքի ցույց կազմակերպեցին վճարումների ուշացման պատճառով։
Սկզբում ԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկի գործարկումը նախատեսված էր 2023 թվականին։ Սակայն, երբ գերմանական Siemens կոնցեռնը պատժամիջոցների պատճառով հրաժարվեց նախագծի համար սարքավորումներ մատակարարելուց, շինարարության ավարտը հետաձգվեց մինչև 2025 թվականը, ապա՝ մինչև 2026 թվականը։
Թուրքիան «Գազպրոմի» երրորդ խոշորագույն հաճախորդն է ներմուծման առումով՝ ԵՄ-ից և Չինաստանից հետո։ Անցյալ տարի այն գնել է 21 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, կամ «Գազպրոմի»՝ ոչ ԱՊՀ երկրներ արտահանման ընդհանուր ծավալի 26%-ը (81 միլիարդ խորանարդ մետր)։ 2025 թվականի հունվարից մինչև հունիս «Կապույտ հոսքով» և «Թուրքական հոսքով» Թուրքիա մատակարարումները կազմել են 11 միլիարդ խորանարդ մետր, ինչը տարեկան 27%-ով ավելի է, ըստ Էներգետիկ շուկայի կարգավորման մարմնի (EPDK) վիճակագրության։