Կրասնոդարում ձերբակալվել է «Հին Բաքու» ռեստորանի և Տուապսեի բեռնափոխադրման տերմինալի սեփականատեր Շախլար Նովրուզովը
Կրասնոդարում ձերբակալվել է «Հին Բաքու» ռեստորանի և Տուապսեի բեռնափոխադրման տերմինալի սեփականատեր Շախլար Նովրուզովը։ Նա մեղադրվում է կեղծ փաստաթղթերի միջոցով 919 միլիոն ռուբլի արժողությամբ անշարժ գույքի յուրացման փորձի մեջ։ Այս մասին հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը։
Հրապարակման համաձայն՝ ադրբեջանցի գործարարը կալանավորված է մինչև սեպտեմբերի 26-ը։
Մեղադրյալի պաշտպան Ալեքսեյ Աբրամովը դատարանին խնդրել է մեղմացնել խափանման միջոցը։ Փաստաբանը նշել է, որ կասկածյալը 60 տարեկան է, մշտապես բնակվում է Կրասնոդարում և նախկինում դատվածություն չունի։ Սակայն Կրասնոդարի երկրամասի ԱԴԾ վարչության քննիչը նշել է, որ Նովրուզովը կարող է փախչել։
Իրավապահ մարմինները դեռևս չեն բացահայտել Շախլար Նովրուզովի դեմ մեղադրանքների էությունը։
Դատարանի որոշման համաձայն՝ գործը վերաբերում է այն կազմակերպության կանոնադրական կապիտալում 100% բաժնեմասի յուրացման փորձին, որի անշարժ գույքը գնահատվում է 919,4 միլիոն ռուբլի։
Հետաքննությունը կարծում է, որ կասկածյալները, այդ թվում՝ Նովրուզովը, Կրասնոդարի Պրիկուբանսկի շրջանային դատարան են ներկայացրել կեղծ ամուսնության վկայական, որը, ենթադրաբար, կնքվել է Ադրբեջանում: Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ այն փաստաթուղթը, որի հիման վրա նրանք փորձել են յուրացնել ակտիվները, կեղծ է եղել: