«Մենք պետք է աշնանն ամրապնդենք մեր դիրքերը». Զելենսկի
Սեպտեմբերի 1-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հեռախոսազրույց է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ, որի ընթացքում նա ընդգծել է աշնանն Ուկրաինայի դիրքերը ամրապնդելու անհրաժեշտությունը։
Զելենսկին զրույցի մանրամասները հրապարակել է իր Telegram ալիքում։
«Փաստորեն, Ռուսաստանը գողացել է աշխարհից, անամոթաբար խլել է այս տարվա զգալի մասը։ Այս աշնանը մենք պետք է անենք ամեն ինչ մեր դիրքերը ամրապնդելու համար», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Սեպտեմբերի 4-ին Փարիզում նախատեսվում է անցկացնել «կամավորների կոալիցիայի» հանդիպում՝ անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ։ Դրան կմասնակցեն Վլադիմիր Զելենսկին, Մարկ Ռյուտթեն, Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը և Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։ Հանդիպումը կնախագահեն Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։