Կիմ Չեն Ընը, ենթադրաբար, Չինաստան է ժամանել իր դստեր հետ
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի դուստրը, ենթադրաբար, ուղեկցում է հորը Չինաստան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի տոնակատարություններին մասնակցելու համար, հաղորդում է Yonhap-ը։
«Ուղևորներից մեկի կերպարը, որը, ենթադրաբար, Կիմ Չժու Էն է, կարելի է տեսնել Կիմ Չեն Ընի՝ Պեկին ժամանող հատուկ գնացքի լուսանկարում, որը հրապարակվել է երեքշաբթի օրը «Սինհուա»-ի կողմից», - գրում է Yonhap-ը։ Լուսանկարում երևում է, թե ինչպես է Կիմ Չեն Ընը Չինաստանի մայրաքաղաք ժամանելուց հետո դուրս գալիս իր հատուկ գնացքից դեպի հարթակ։ Հարավկորեական գործակալության տվյալներով՝ նրա ետևում կանգնած անձի դեմքը դժվար է տարբերել, բայց դա կարող է լինել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի դուստրը։ Նրանց հետևում է Հյուսիսային Կորեայի արտաքին գործերի նախարար Չոե Սոն Հուեյը։
Կիմ Չեն Ընն իր հատուկ գնացքով Պեկին է ժամանել երեքշաբթի օրը՝ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 11:00-ին: Հատուկ գնացքը Փհենյանից մեկնել է երկուշաբթի կեսօրին և երեքշաբթի առավոտյան վաղ հատել Չինաստանի հետ սահմանը, հաղորդում է «Կորեայի ձայն» ռադիոկայանը: Ուղևորությունը տևել է մոտ 20 ժամ: Գործակալության տվյալներով՝ այցի ընթացքում Կիմ Չեն Ընը կարող է երկկողմ հանդիպումներ ունենալ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ: Հնարավոր է, որ ԿԺԴՀ առաջնորդը ռազմական շքերթի ժամանակ կանգնի Վլադիմիր Պուտինի և Սի Ցզինպինի կողքին: Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, իր հերթին, նշել է, որ Պուտինի և Կիմ Չեն Ընի միջև շփումը հնարավոր է երկկողմ ձևաչափով:
Երեքշաբթի օրը Հարավային Կորեայի նախագահի մամուլի խոսնակ Կանգ Յու Չժոնգը ճեպազրույցի ժամանակ ընդգծել է, որ երկրի իշխանությունները ուշադիր հետևում են Կիմ Չեն Ընի տեղաշարժերին Չինաստան կատարած այցի ընթացքում: