Զախարովան՝ ՌԴ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման մասին
Ադրբեջանում ձերբակալված ՌԴ13 քաղաքացիների ազատ արձակումը կարող է կարևոր քայլ լինել Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում։ Այս մասին հայտնել էՌուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովայի։ Նա պարզաբանել է, որ այս թեման քննարկվել է օգոստոսի 22-ին ռուս-ադրբեջանական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացիներին նախաքննչական մեկուսարանում այցելել են հյուպատոսության աշխատակիցները երեք անգամ՝ հուլիսի 3-ին, 14-ին և 23-ին։ Հունիսի 2-ին նաև ռուսական կողմը տեղեկատվություն է խնդրել ձերբակալվածների առողջական վիճակի մասին, սակայն պատասխան դեռևս չի ստացվել։ «Չորրորդ հանդիպման հարցումն ուղարկվել է, բայց ադրբեջանական կողմը դեռևս համաձայնություն չի տվել։ Մենք ելնում ենք այն փաստից, որ նման համաձայնություն կստացվի», - պարզաբանել է Զախարովան ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ (մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը)։
Հիշեցնենք՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները վատթարացել են հունիսին Եկատերինբուրգում կատարված «ռեյդից» հետո։ Անվտանգության ուժերը ձերբակալել են մոտ 50 մարդու, սպանվել են երկու Ադրբեջանի քաղաքացիներ։ Դրանից հետո խուզարկություններ են անցկացվել Բաքվում գտնվող ռուսական «Սպուտնիկ Ադրբեջան» գործակալության գրասենյակում։ 13 ռուսաստանցիներ ձերբակալվեցին, այդ թվում՝ խմբագրական տնօրեն Իգոր Կարտավիխը և գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովը։ Լրագրողները ավելի ուշ ազատ արձակվեցին։