«Ճապոնիայի վարչապետը որոշել է հրաժարական տալ»․ #NHK
Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբան որոշել է հրաժարական տալ, հեռանալ իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահի պաշտոնից՝ դրա պառակտումը կանխելու համար, հաղորդում է NHK-ն՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
Սեպտեմբերի 8-ին լրանում է կուսակցության անդամների համար վերջնաժամկետը, որպեսզի նրանք արտահայտեն իրենց կարծիքը՝ ԼԴԿ նախագահի վաղաժամկետ ընտրություններ անցկացնելու օգտին կամ դեմ։ Նույն օրը պետք է անցկացվեր հատուկ հանձնաժողովի նիստ՝ խորհրդարանի անդամների և տարածաշրջանային մասնաճյուղերի ղեկավարների կարծիքները քննարկելու և որոշում կայացնելու համար։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին ճապոնական լրատվամիջոցները, եթե նախագահի վաղաժամկետ ընտրությունները հաստատվեն, դրանք կարող են անցկացվել արդեն հոկտեմբերի 4-ին։