ՌԴ-ն այս գիշեր ռեկորդային թվով ԱԹՍ-ներ ու հրթիռներ է արձակել Ուկրաինայի ուղղությամբ
Սեպտեմբերի 7-ի գիշերը Ռուսաստանի զինված ուժերը Ուկրաինայի վրա արձակել են ռեկորդային 818 անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ։ Այս մասին հաղորդել է Interfax-Ukraine Telegram ալիքը։
Ուկրաինայի տարածքում զանգվածային հարձակումը, ինչպես նշված է, իրականացվել է հարձակողական անօդաչու թռչող սարքերի և ցամաքային հրթիռների միջոցով։ Մինչ այդ Ռուսաստանի զինված ուժերը հարևան երկրի վրա այդքան մեծ թվով անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ չէին արձակել։
Հարձակմանը մասնակցել է ընդհանուր առմամբ 805 հարձակողական անօդաչու թռչող սարք և անօդաչու թռչող սարքերի իմիտատոր։ Համակցված հարվածին, ի թիվս այլ բաների, մասնակցել են 9 «Իսկանդեր-Կ» թևավոր հրթիռներ և 4 «Իսկանդեր-Մ/ԿՆ-23» բալիստիկ հրթիռներ, եզրափակվում է զեկույցում։
Գիշերային հարվածը հասցվել է նաև Ուկրաինայի մայրաքաղաքի տարածքին։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ գիշերը Կիևում հրդեհ է բռնկվել Կառավարության շենքում։ Նշվել է, որ հրդեհի են ենթարկվել վերին հարկը և տանիքը։ Օդեսայում, իր հերթին, հարվածներ են հասցվել ռազմավարական օբյեկտներին, այդ թվում՝ նավահանգստին։ Շկոլնիի օդանավակայանում պայթյունների մասին ևս հաղորդագրություններ են ստացվել։