«Մոտ 100,000 մարդ լքել է Գազա քաղաքը». Նեթանյահու
Մոտ 100,000 խաղաղ բնակիչ լքել է Գազա քաղաքը Իսրայելի պաշտպանության ուժերի (IDF) կողմից պլանավորված ռազմական գործողության հետևանքով, կիրակի օրը հայտարարել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։
«ՀԱՄԱՍ-ն անում է ամեն ինչ, որպեսզի կանխի նրանց հեռանալը՝ պահելով նրանց այնտեղ՝ որպես «մարդկային վահան»»,- ասել է նա Երուսաղեմում կայացած՝ կաբինետի ամենշաբաթյա նիստում, հաղորդում է Times of Israel-ը։
Նեթանյահուի խոսքով՝ «մենք ցանկանում ենք հարձակումները կենտրոնացնել ահաբեկիչների վրա և քաղաքացիական բնակչությանը հնարավորություն տալ հեռանալու»։
ՑԱՀԱԼ-ը բազմիցս կոչ է արել Գազայի բնակիչներին՝ լքել տարածաշրջանը՝ կապված առաջիկա ռազմական գործողության հետ։ Մինչդեռ, ՄԱԿ-ի տվյալներով, քաղաքում ներկայում մնում է մոտ մեկ միլիոն պաղեստինցի։ Միջազգային կազմակերպությունները Գազա քաղաքում և ամբողջ գոտում մարդասիրական իրավիճակը գնահատում են որպես աղետալի։
Իսրայելը ներկայում պատրաստվում է իրականացնել գործողություն Գազա քաղաքի վրա վերահսկողություն հաստատելու համար, և երկիրը հայտարարել է պահեստազորայինների զորահավաքի մասին։ Այս ծրագրերի հաստատման մասին օգոստոսի 8-ին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։ Այս ծրագրերը քննադատության են արժանացել ինչպես Իսրայելի ներսում, այնպես էլ արտերկրում։
Հիշեցնենք՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ խմբավորումը հարձակվել է Իսրայելի վրա։ Իսրայելի բանակը գործողություն է սկսել ՀԱՄԱՍ-ի դեմ Գազայի հատվածում։ Իսրայելի բանակը ներկայում վերահսկում է հատվածի մոտ 75%-ը։