Ջերսիի իշխանությունները հետաքննություն են սկսել Ռոման Աբրամովիչի դեմ
Ջերսիի իշխանությունները (Նորմանդյան կղզիներից ամենամեծը, որը գտնվում է Լա Մանշում՝ Անգլիայի և Ֆրանսիայի միջև) կասկածում են ռուս միլիարդատեր Ռոման Աբրամովիչին կոռուպցիայի և փողերի լվացման մեջ և քրեական հետաքննություն են անցկացնում նրա դեմ։
Այս մասին հաղորդում է բրիտանական The Guardian թերթը՝ հղում անելով Շվեյցարիայի դաշնային քրեական դատարանի փաստաթղթերին։
Դատական ​​փաստաթղթերում ասվում է, որ Ջերսիի քննիչները ցանկանում են պարզել Ռոման Աբրամովիչի կարողության աղբյուրները, որը նա կուտակել է «1990-ական և 2000-ական թվականներին Ռուսաստանում կապիտալիզմի քաոսային և անվերահսկելի վերելքի ժամանակ»։ Դրա համար նրանք, մասնավորապես, մի ​​քանի հարցումներ են ներկայացրել շվեյցարական դատարաններ՝ ռուս գործարարի հետ կապված ընկերությունների վերաբերյալ՝ պահանջելով փաստաթղթեր այդ ընկերությունների՝ Շվեյցարիայում բանկային հաշիվների վերաբերյալ։ Հարցումներից մեկը վերաբերում է Ռոման Աբրամովիչի կողմից 2005 թվականին «Սիբնեֆտ»-ի՝ 13 միլիարդ դոլարով վաճառքից փողերի լվացման մեղադրանքներին։ Մեկ այլ հարցում վերաբերում է Աբրամովիչի կողմից պատժամիջոցների հնարավոր խախտմանը։ Շվեյցարական դատարանը որոշել է, որ նման տվյալները կարող են փոխանցվել Ջերսիի իշխանություններին։ Այս փաստաթղթերի փոխանցումը խոչընդոտելու՝ փաստաբանների փորձերը մերժվել են շվեյցարական դատարանի կողմից։
Աբրամովիչի փաստաբանները մերժում են բոլոր մեղադրանքները և հայտարարում, որ միլիարդատիրոջ հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավված լինելու մասին ցանկացած ենթադրություն կեղծ է։