ԱՄՆ-ն ռումբեր է փորձարկել ՌԴ-ի սահմանի մոտ
Ամերիկյան B-2 ռազմավարական ռմբակոծիչը փորձարկել է հականավային զենքերը Նորվեգիայի հյուսիսում՝ Ռուսաստանի Արկտիկական սահմանից ընդամենը մի քանի հարյուր կիլոմետր հեռավորության վրա։ Այս մասին հաղորդում է Newsweek-ը։
Հասանելի տեղեկությունների համաձայն՝ սեպտեմբերի 3-ին ինքնաթիռը ճշգրիտ ռումբեր է նետել Նորվեգական ծովում՝ Անդյոյա կղզու մոտ։ Այս զորավարժությունները տեղի են ունեցել Բարենցի ծովում ԱՄՆ ռազմածովային խմբի և նրա ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների գործողությանը զուգահեռ, որտեղ, ըստ հրապարակման, ռուս զինվորականները ուշադիր հետևել են դաշինքի նավերի տեղաշարժերին։
ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի տեղեկատվության համաձայն՝ B-2 ռմբակոծիչը օգտագործել է բարելավված QUICKSINK կառավարվող զինամթերք, որը նախատեսված է մակերեսային թիրախները ոչնչացնելու համար։ Փորձարկումների ընթացքում օգտագործվել են երկու տեսակի զենք՝ 500 ֆունտանոց GBU-38 ռումբ և 2000 ֆունտանոց GBU-31։ Նոր համակարգը հագեցած է ուղղորդող գլխիկով, որը թույլ է տալիս արդյունավետորեն խոցել ինչպես անշարժ, այնպես էլ շարժվող ծովային թիրախները։ Ռազմաօդային ուժերի հետազոտական ​​լաբորատորիան նշել է, որ QUICKSINK-ը ապահովում է «ոչ թանկարժեք օդ-մակերես թռիչքի հնարավորություն», որը կարող է տորպեդանման էֆեկտներ ստեղծել, բայց ավելի արագ տեմպերով և ավելի լայն տարածքում։
Հրապարակումը հաղորդում է, որ նորվեգական զինված ուժերը գործողությանը ներգրավել են չորս F-35 կործանիչ և մեկ P-8 պարեկային ինքնաթիռ։ Հրապարակված լուսանկարներից մեկը, որը նկարահանվել է սուզանավից, ֆիքսել է այն պահը, երբ զինամթերքը հարվածում է մակերեսային նավին։ Ըստ The War Zone-ի, օգտագործված ռումբը GBU-31 էր։
Ինչպես նշում է Newsweek-ը, այս զորավարժությունները ԱՄՆ-ի ջանքերի մի մասն են՝ ամրապնդելու Ռուսաստանից և Չինաստանից եկող ծովային սպառնալիքներին հակազդեցությունները։