«ՌԴ երկաթուղու պայթյունները կազմակերպվել են ուկրաինական հատուկ ծառայությունների կողմից»․ #УНИАН
Ուկրաինական հատուկ ծառայությունները եզակի գործողություն են իրականացրել՝ Ռուսաստանի երկաթուղային երթևեկությունը դադարեցնելու համար։ Այս մասին հայտնում է Ունիան-ը՝ հղում կատարելով Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչության իր աղբյուրին։ Գործողությունն իրականացվել է սեպտեմբերի 13-ին գլխավոր հետախուզական վարչության և հատուկ գործողությունների ուժերի մասնագետների կողմից։
Աղբյուրի տվյալներով՝ մեկ օր առաջ անհայտ ականներ են հայտնաբերվել ռուսական երկաթուղու աշխատակիցների կողմից Մալոարխանգելսկ-Գլազունովկա երկաթուղային հատվածում։ Դեպքի վայր է կանչվել Ռուսաստանի ազգային գվարդիայի հատուկ նշանակության ստորաբաժանման ինժեներական խումբը։
Սակայն անհաջող ականազերծման ժամանակ տեղի է ունեցել պայթյուն, որի արդյունքում մահացել է «Ռուսաստանի ազգային գվարդիայի» երկու սպա, մեկն անդամահատվել է։
Պայթյունի հետևանքով սեպտեմբերի 13-ի ժամը 22:00-ի դրությամբ դադարեցվել է դաշնային երկաթուղային երթևեկությունը, երկու ուղղություններով ավելի քան 15 գնացք է ուշացել։
Երկաթուղու վրա դիվերսիայի փաստը հաստատել է Օրյոլի մարզի նահանգապետ Անդրեյ Կլիչկովը, իսկ տեղի բնակիչները հրապարակել են հրդեհի կադրերը։ Բացի այդ, սեպտեմբերի 14-ի գիշերը ևս մեկ հարձակում է իրականացվել. մոտավորապես ժամը 02:30-ին Ստրոգանովո-Մշինսկայա հատվածում պայթեցվել է Սանկտ Պետերբուրգ-Պսկով երկաթուղային գիծը։ Հարձակման հետևանքով ռելսերից դուրս է եկել շոգեքարշը, իսկ վառելիքի հետ միասին ոչնչացվել է 15 վառելիքի բաք։
Հետախուզական աղբյուրը նշել է, որ գործողությունները իրականացվել են Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերի ստորաբաժանումների հետ համատեղ։ «Այս երկաթուղային գծերը կարևորագույն լոգիստիկ կապեր են Խարկովի և Սումիի ուղղություններով ռուսական զորքերի մատակարարման գործում։ Այս տարածքներում երկաթուղային ենթակառուցվածքների ոչնչացման հետևանքով ռուսները զգալի բարդություններ կզգան լոգիստիկայի հարցում, ինչը, իր հերթին, զգալիորեն կազդի Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերի դեմ ակտիվ գործողություններ իրականացնելու նրանց կարողության վրա», - ընդգծել է աղբյուրը։