Խողովակաշարերի օգտագործումը դարձել է ռուսական զորքերի համակարգված մարտավարություն. ISW
Պատերազմի սկզբից ի վեր արձանագրվել է ռուսների կողմից խողովակաշարերի օգտագործման երրորդ դեպքը հետևակայիններին գաղտնի տեղափոխելու նպատակով, ինչը վկայում է ռուսական ստորաբաժանումների միջև ձեռք բերված փորձի տարածման համակարգված պրակտիկայի մասին: Այս մասին ասվում է Պատերազմի ուսումնասիրության ամերիկյան ինստիտուտի (ISW) նոր զեկույցում:
Վկայակոչելով ուկրաինական լրատվամիջոցների վերջին հաղորդագրությունները՝ վերլուծաբանները նշում են, որ Կուպյանսկի մոտ խողովակաշարով հետևակայինների տեղափոխումը պատերազմի ընթացքում արդեն երրորդ նմանատիպ դեպքն էր: Ռուսները այս մարտավարությանը առաջին անգամ դիմեցին Ավդեևկայի համար մղվող մարտի ժամանակ, իսկ երկրորդ անգամ՝ Սուջայի համար մղվող մարտերի վերջին փուլում:
ISW-ն ընդգծում է, որ սա վերաբերում է ռուսական բանակի տարբեր բրիգադների գործողություններին:
«Ռուսաստանի կողմից այս մարտավարության բազմակի կիրառումը ցույց է տալիս, որ ռուսական զորքերը կատարելագործում են մարտավարական դասերը ռազմաճակատի տարբեր հատվածների միջև տարածելու իրենց կարողությունները»,- ասվում է զեկույցում:
Միաժամանակ, վերլուծաբանները չեն բացառում, որ խողովակաշարերի օգտագործումը կարող է լինել պարզապես առանձին ստորաբաժանումների նախաձեռնություն, որոնք փորձում են օգտագործել տեղանքի առանձնահատկությունները մարտական գործողություններ իրականացնելու համար՝ մարտադաշտում ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի մշտական գտնվելու պայմաններում։
«Նման խողովակաշարերը ռուսական ուժերին ապահովում են բնական ծածկույթով և քողարկմամբ, ինչը կարող է հեշտացնել առաջ շարժվելը»,- նշում է ISW-ն։
Ավելի վաղ ուկրաինական «Խորը պետություն» մոնիթորինգի նախագիծը հայտնել էր, որ ռուսները օգտագործում են չգործածվող գազատարի մեծ խողովակ՝ Կուպյանսկի մոտ հետևակին տեղափոխելու համար։
Ավելի ուշ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ խողովակաշարի հետ կապված իրավիճակը վերահսկողության տակ է։ Միաժամանակ ընդգծվում է, որ գազատարն ինքնին չի մտնում Կուպյանսկ, ուստի ռուսական զորքերը քաղաք ուղիղ մուտք չունեն։