Թրամփը սպառնում է Վաշինգթոնում հայտարարել արտակարգ դրություն
Այսօր ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգթոնում կհայտարարի ազգային արտակարգ դրություն, եթե տեղական իշխանությունները պատշաճ կերպով չհամագործակցեն Դաշնային ներգաղթի և մաքսային ծառայության (ICE) հետ։
Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգթոնի քաղաքապետ Մյուրիել Բոուզերը գտնվում է «արմատական ​​ձախ դեմոկրատների» ազդեցության տակ, որոնք խանգարում են նրան՝ շփվել դաշնային իշխանությունների հետ։ Ավելի վաղ Բոուզերը հայտարարել էր, որ Վաշինգթոնի ոստիկանությունը չի օգնի ICE գործակալներին։ Երբ հայտարարվում է ազգային արտակարգ դրություն, գործողությունների առաջնահերթությունը տեղական իշխանություններից անցնում է դաշնային իշխանություններին։
Ավելի վաղ նախագահը հրամանագիր էր արձակել Վաշինգթոն Ազգային գվարդիայի զորքեր տեղակայելու մասին՝ «տարածված հանցագործության և անօրինական ներգաղթի դեմ պայքարելու համար»։ Ազգային գվարդիայի անդամները պարեկում են փողոցները մարտական ​​զենքերով։ Մայրաքաղաքում տեղակայված ստորաբաժանումները ձևավորվել են Միջին Արևմուտքի նահանգներում, որտեղ ավանդաբար ուժեղ են պահպանողական տրամադրությունները և ԱՄՆ-ի Հանրապետական ​​կուսակցության դիրքորոշումները։ Անցյալ շաբաթ հազարավոր մարդիկ մասնակցել են մայրաքաղաքում բողոքի ցույցերի՝ քաղաքում Ազգային գվարդիայի պարեկային ուժերի ներկայության դեմ։