Իսրայելը հայտարարել է, որ Գազայի ամբողջական գրավումը կտևի մի քանի ամիս
Իսրայելցի զինվորականներին մի քանի ամիս կպահանջվի Գազա քաղաքն ամբողջությամբ գրավելու և ևս մի քանի ամիս՝ այն «մաքրելու» համար։
Ըստ TASS-ի՝ նման մոտավոր ժամկետներ է տվել Իսրայելի պաշտպանության ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ, բրիգադի գեներալ Էֆի Դեֆրինը։
«Մենք հասկանում ենք, որ ամբողջ քաղաքը գրավելու համար մի քանի ամիս կպահանջվի, և ևս մի քանի ամիս՝ Գազա քաղաքի ահաբեկչական ամբողջ ենթակառուցվածքը մաքրելու համար»,- ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ։
Դեֆրինը ընդգծել է, որ զինվորականներին որևէ ժամանակային սահմանափակում չի տրվել։ «Մենք կգործենք այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է՝ առևանգված մարդկանց տուն վերադարձնելու և Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի ռեժիմը ոչնչացնելու համար»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հաստատել է, որ բանակն սկսել է Գազա քաղաքի վրա նախատեսված լայնածավալ ցամաքային հարձակում։